Bliższe Spotkania – 22.01.2025
O inicjatywach medialnych i starych księgozbiorach w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Bliższych Spotkaniach. Z gośćmi rozmawiali Izabela Malewska i Maciej Świniarski.
Niedawno badacze z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie stworzyli Katalog Internetowych Mediów Obywatelskich Warmii i Mazur. Jednym z zadań katalogu jest uwidacznianie inicjatyw medialnych o lokalnym zasięgu. Ciekawość olsztyńskich naukowców jest jednak dużo większa – dlatego dr Marta Więckiewicz-Archacka z UWM prowadzi kolejny program badawczy „Lokalne i hiperlokalne media Warmii i Mazur wobec problemu dezinformacji”. Dlaczego te badania są tak ważne?
„Księgozbiory przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur” to jeden z ważniejszych projektów w ostatnim czasie, którego współautorem jest Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Celem pracy naukowej, dość licznej grupy badaczy, było stworzenie dostępu do regionalnego dziedzictwa kulturowego, jakie stanowią historyczne księgozbiory. Jak stare księgozbiory badano i czemu mogą teraz służyć wyniki tych prac? O tym mówiła koordynatorka projektu dr Anna Bujko z Instytutu Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: I. Malewska
Redakcja: A. Chmielewska