Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tadeusz Płużański: Komuniści nadal bronią swojej wersji historii

Tadeusz Płużański. Fot. Przemysław Getka

Przestrzeń publiczna jest w tej chwili rekomunizowana – twierdzi Tadeusz Płużański, publicysta, prezes Fundacji „Łączka”, redaktor TVP Historia i prezes Społecznego Trybunału Narodowego, który był gościem Porannych pytań.

W ten sposób Tadeusz Płużański odniósł się do decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wielu polskich miastach przywrócił nazwy ulic sprzed dekomunizacji. W Olsztynie było tak np. w przypadku ulicy 5 Wileńskiej Brygady AK, która z powrotem stała się ulicą Pstrowskiego.

Przykro, że żołnierze 5. Wileńskiej Brygady AK stracili ulicę. To tak jak w innych miastach. Ta patologiczna sytuacja ma miejsce szczególnie w Warszawie, gdzie ponad 30 ulic bohaterów musiało ustąpić miejsca komunistycznym funkcjonariuszom takim jak np. Teodor Duracz czy Zygmunt Modzelewski.

W Olsztynie funkcjonują trzy nazwy ulic sprzed dekomunizacji. Chodzi o ulice: Dąbrowszczaków, Pstrowskiego i Poznańskiego.

Gość Porannych pytań mówił także o obecności polski w NATO. W jego ocenie stała baza żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych w Polsce jest niezbędna.

Nie można tego porównywać do wcześniejszej obecności Sowietów, bo to byli nasi okupanci. Amerykanie są naszymi sojusznikami i mam wrażenie, że traktują nas poważnie. Są to nasi strategiczni sojusznicy.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO stacjonuje w Bemowie Piskim koło Orzysza od kwietnia 2017 roku. Rotacja kolejnych zmian żołnierzy następuje co 6 miesięcy. Trzon NATO-wskiego batalionu tworzą żołnierze kawalerii pancernej USA.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z  Tadeuszem Płużańskim

Tadeusz Płużański
fot. Przemysław Getka

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, nato, dekomunizacja
Nowi sąsiedzi

Po 1945 roku na Warmii i Mazurach doszło do niezwykłej wymiany ludności. Znaczna część Warmiaków i Mazurów w kolejnych falach wyjazdowych opuściła region. Część, nie zawsze...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV