Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprawa „szubienic” trafiła do generalnego konserwatora zabytków

fot. P. Getka

Prezydent Olsztyna wysłał do generalnego konserwatora zabytków wniosek o wykreślenie z rejestru zabytków tzw. szubienic. Zapowiadał taki krok w ubiegłym tygodniu. A w tym tygodniu o dalszych losach pomnika będzie debatowała Rada Miasta Olsztyna.

W ubiegłym tygodniu Piotr Grzymowicz zapowiedział, że w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę będzie chciał pozbyć się z centrum Olsztyna pomnika dłuta Xawerego Dunikowskiego, odsłoniętego w 1954 roku jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. Monument w latach 90. XX wieku został przemianowany na Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej i wpisany do rejestru zabytków. Dlatego teraz miasto – zanim cokolwiek zrobi – chce, by pomnik został skreślony z rejestru. Stąd wysłanie wniosku do generalnego konserwatora.

Radosław Nojman, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Olsztyna twierdzi jednak, że to niepotrzebne.

Żeby zmienić lokalizację pomnika, nie jest potrzebne zdjęcie ochrony konserwatorskiej i w tym kierunku klub PiS zmierza, żeby pan prezydent przestał stosować wybiegi i półśrodki, a zajął się faktycznym dążeniem do usunięcia z centrum naszego miasto Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.

Są jednak głosy, że to zbędna zwłoka – pomnik można bowiem przenieść w inne miejsce nawet bez wykreślania z rejestru. O takie właśnie działanie apelują radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w tej sprawie. Jak poinformował Radio Olsztyn przewodniczący Rady Robert Szewczyk, taka sesja odbędzie się najprawdopodobniej w najbliższy czwartek.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska/M. Rutynowski

PiS domaga się nadzwyczajnej sesji rady miasta. „Nie akceptujemy obecności symbolu zniewolenia”

Więcej w pomnik
Nowe oblicze pomnika ku czci więźniów filii obozu Stutthof

Pomnik w Nadbrzeżu upamiętniający więźniów podobozu Hopeehill, filii koncentracyjnego obozu Stutthof, został poddany gruntownemu czyszczeniu i remontowi. Upamiętnia 300 osób z całej Europy, które przymusowo pracowały...

Zamknij
RadioOlsztynTV