Nowe oblicze pomnika ku czci więźniów filii obozu Stutthof
Pomnik w Nadbrzeżu upamiętniający więźniów podobozu Hopeehill, filii koncentracyjnego obozu Stutthof, został poddany gruntownemu czyszczeniu i remontowi.
Upamiętnia 300 osób z całej Europy, które przymusowo pracowały w czasie II wojny światowej w cegielniach nad Zalewem Wiślanym. Wielu z nich zginęło, także w Marszu Śmierci w 1945 roku, kiedy obóz Stutthof był ewakuowany.
Jak podkreśla burmistrz Tolkmicka Magdalena Dalman, to ważne miejsce pamięci narodowej usytuowane bardzo blisko Kamionka, czyli miejsca podobozu, gdzie ginęli ludzie.
To jeden z niewielu pomników jakie posiadamy. Jest niezwykle istotny i ważny. Upamiętnia osoby, które były wykorzystywane do pracy i zginęły właśnie w cegielni w Kamionku i w bezpośredniej bliskości pomnika.
Pomnik w Nadbrzeżu leży przy ruchliwej drodze 504, często zatrzymują się przy nim turyści składający hołd ofiarom faszyzmu. Co roku odbywa się tam Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej. Pomnik i jego najbliższe otoczenie zostało odnowione dzięki dotacji w wysokości prawie 60 tysięcy złotych, którą Tolkmicko otrzymało na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.