Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe oblicze pomnika ku czci więźniów filii obozu Stutthof

Fot. Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku

Pomnik w Nadbrzeżu upamiętniający więźniów podobozu Hopeehill, filii koncentracyjnego obozu Stutthof, został poddany gruntownemu czyszczeniu i remontowi.

Upamiętnia 300 osób z całej Europy, które przymusowo pracowały w czasie II wojny światowej w cegielniach nad Zalewem Wiślanym. Wielu z nich zginęło, także w Marszu Śmierci w 1945 roku, kiedy obóz Stutthof był ewakuowany.

Jak podkreśla burmistrz Tolkmicka Magdalena Dalman, to ważne miejsce pamięci narodowej usytuowane bardzo blisko Kamionka, czyli miejsca podobozu, gdzie ginęli ludzie.

To jeden z niewielu pomników jakie posiadamy. Jest niezwykle istotny i ważny. Upamiętnia osoby, które były wykorzystywane do pracy i zginęły właśnie w cegielni w Kamionku i w bezpośredniej bliskości pomnika.

00:00 / 00:00

Pomnik w Nadbrzeżu leży przy ruchliwej drodze 504, często zatrzymują się przy nim turyści składający hołd ofiarom faszyzmu. Co roku odbywa się tam Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej. Pomnik i jego najbliższe otoczenie zostało odnowione dzięki dotacji w wysokości prawie 60 tysięcy złotych, którą Tolkmicko otrzymało na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Tolkmicko, remont, obóz koncentracyjny, pomnik, więźniowie, Kamionka, czyszczenie, obóz Stutthof
Ważny plac w Giżycku zamknięty. Rozpoczęły się prace remontowe

Plac Piłsudskiego w Giżycku został zamknięty. Ruszyła przebudowa tego miejsca, pełniącego ważne funkcje w mieście. Plac Piłsudskiego to ogromny parking, a także miejsce wszystkich ważnych miejskich...

Zamknij
RadioOlsztynTV