Powiatowi radni apelują: nie zmieniajmy granic Olsztyna
Olsztyńscy radni powiatowi apelują o powstrzymanie wszelkich działań zmierzających do zmiany granic Olsztyna. Podczas dzisiejszej sesji rada powiatu upoważniła jej przewodniczącego do udzielenia prezydentowi Olsztyna odpowiedzi na jego pismo w sprawie pomysłu przejęcia przez miasto terenów inwestycyjnych gminy Purda.
W swoim liście przewodniczący Grzegorz Drozdowski napisał do prezydenta miasta Roberta Szewczyka, że „Rada Powiatu w Olsztynie do propozycji władz Miasta Olsztyna podchodzi sceptycznie i popiera apel radnych gminy Purda z dnia 30 grudnia 2024 r. o powstrzymanie wszelkich działań zmierzających do zmiany granic miasta, kosztem terenów należących do gminy Purda, a tym samym do Powiatu Olsztyńskiego. W opinii radnych Powiatu Olsztyńskiego Miasto Olsztyn, Powiat i leżące w jego granicach gminy, mogą się harmonijnie rozwijać, współpracując ze sobą na zasadach partnerstwa. Dążenie do poszerzenia granic Olsztyna, wbrew interesom i oczekiwaniom sąsiednich samorządów, byłoby zaprzeczeniem idei partnerstwa”. Powiatowi radni zaakceptowali treść tego pisma jednogłośnie.
Komentując decyzję rady, radny, a zarazem starosta olsztyński Andrzej Abako przypomniał, że w listopadzie 2023 r. olsztyńska rada miasta podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Strategii Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna 2030+”. Wskazuje ona jednoznacznie na konieczność partnerskiej współpracy pomiędzy Olsztynem a otaczającymi miasto gminami Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda, Stawiguda, która jest korzystna zarówno dla Olsztyna, jak i jego najbliższych sąsiadów. Nie ma w niej natomiast mowy o tym, że do rozwoju obszaru aglomeracyjnego, jaki tworzą, niezbędne są jakiekolwiek aneksje terytorialne. Autorzy przyjętej „Strategii Rozwoju Miasta – Olsztyn 2030+” stwierdzają w niej m.in. że Olsztyn dysponuje wolnymi terenami inwestycyjnymi dostosowanymi do potrzeb różnych inwestorów (ważne są również tereny położone w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej).
Przewodniczący rady powiatu Grzegorz Drozdowski podkreślił, że pismo prezydenta Olsztyna należy traktować jako informację. Wyjaśnił też, jaka jest w takich sprawach procedura.
Miasto musi przyjąć stosowną uchwałę kierunkową o zamiarze zawłaszczenia gruntów sąsiednich gmin. Potem muszą się wypowiedzieć mieszkańcy obu tych gmin w drodze konsultacji. Kolejnym krokiem jest uchwała tej gminy, która ma grunty oddać – czy ona się zgadza, czy nie. Uchwała rady powiatu właściwego, czyli w tym przypadku olsztyńskiego. Jest jeszcze potrzebna opinia pana wojewody
– powiedział.
Wszystkie te dokumenty muszą trafić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję podejmuje rada ministrów.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Chmielewska