Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznica porwania i śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. „Jego homilie są cały czas żywe”

Fot. W. Chromy

– Był duchowym przywódcą „Solidarności”, bo mówił prawdę – tak o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszko mówił ksiądz Jan Rosłan w homilii podczas mszy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa Olsztynie w 38. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.

– Ta prawda dawała nam siły do przetrwania – podkreślała Anna Niszczak, działaczka „Solidarności”, więziona w stanie wojennym.

Ta prawda nas trzymała przy życiu np. w więzieniu. Dawała siły do przetrzymania tego wszystkiego. Mi bardzo pomagały kazania i modlitwy ks. Jerzego.

00:00 / 00:00

– Pamięć o księdzu jest cały czas ważna – dodał Władysław Kałudziński ze Stowarzyszenia Pro Patria, także działacz opozycyjny w czasach PRL-u, więziony w stanie wojennym.

Jego homilie są cały czas żywe i z tego powinniśmy brać przykład. (…) Nie możemy przemocą osiągać celów.

00:00 / 00:00

Przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność” Józef Dziki podkreślał, że ksiądz Popiełuszko poniósł największą ofiarę za głoszenie prawdy.

„Solidarność” to miliony ludzi, które w 1980 r. walczyło o prawdę i sprawiedliwość. Błogosławiony ksiądz Popiełuszko miał odwagę głosić tą prawdę, nawoływał do niej. (…) Za prawdę poniósł najwyższą ofiarę, czyli śmierć.

00:00 / 00:00

Po mszy, na Placu Solidarności pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny i portretem księdza Popiełuszki, przedstawiciele „Solidarności” i środowisk niepodległościowych złożyli wieńce i zapalili znicze.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem „Solidarności”, obrońcą praw człowieka w PRL. 19 października 1984 roku został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Jako męczennik za wiarę ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku. Trwa jego proces kanonizacyjny.

Fot. W. Chromy

Autor: W. Chromy
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w śmierć, NSZZ Solidarność, rocznica, PRL, Plac Solidarności, porwanie, ks. Jerzy Popiełuszko, męczennik, kościół katolicki, upamiętnienie
Śmierć na obwodnicy Olecka. Nie żyje motocyklista

W poniedziałek po południu na obwodnicy Olecka, tuż przy wyjeździe na Gołdap doszło do wypadku, w którym zginął młody motocyklista. Policja podaje, że prawdopodobnie wymusił pierwszeństwo....

Zamknij
RadioOlsztynTV