Aktualności, Aplikacja mobilna
Próbują obalić mit o „wyzwoleniu”. Przed olsztyńskimi „szubienicami” stanęła plenerowa wystawa
Mit o „wyzwoleniu” ziemi warmińsko-mazurskiej starają się obalić autorzy wystawy plenerowej, która stanęła w Olsztynie przy placu Xawerego Dunikowskiego.
Tuż obok jest monument nazywany przez mieszkańców Olsztyna „szubienicami”, czyli właśnie „Pomnik Wyzwolenia”, wcześniej nazywany „Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej”.
Autorami wystawy są naukowcy z Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz z Polskiej Akademii Nauk. Pokazują prawdziwe losy naszego regionu, tuż po wkroczeniu do niego żołnierzy sowieckich w 1945 roku.
Dr Jerzy Kiełbik, dyrektor Instytutu Północnego w Olsztynie nie ukrywa, że wystawa celowo stanęła obok „szubienic”. Naukowcy liczą bowiem na ponowne otwarcie dyskusji na temat monumentu.
Czy powinna tu powstać stała wystawa? Czy w takiej formie, jaką my prezentujemy? Czy ta przestrzeń powinna być przebudowana? Niech to będzie otarcie dyskusji dotyczącej tego, co powinniśmy zrobić. W takiej formie, jaką mamy teraz, to nie powinno istnieć, bo to miejsce niezwykle symboliczne
– mówił dr Jerzy Kiełbik.
10 lat temu olsztyński ratusz przeprowadził konsultacje społeczne ws. pomnika i jego otoczenia. W ich efekcie powstał plan, który zakłada pozostawienie monumentu, przearanżowanie placu na tereny zielone i ustawienie multimedialnych tablic informacyjnych dotyczących symboliki tego miejsca. Projekt nie został jednak zrealizowany, przede wszystkim ze względu na brak funduszy.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy