Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe tramwaje z Turcji wyjechały na ulice Olsztyna

Fot. olsztyn.eu

Na olsztyńskie tory tramwajowe wyruszyły w poniedziałek dwa nowe pojazdy wyprodukowane w Turcji. Nowe tramwaje będą wozić podróżnych na trzech trasach, ale jeszcze w czerwcu ma się rozpocząć rozbudowa linii tramwajowej w mieście – poinformował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Nowe tramwaje dla Olsztyna wyprodukowała turecka firma Durmazlar na bazie już kursujących od lat w tym kraju (m.in. w Stambule, czy Samsun) pojazdów Panorama.

– Do Olsztyna dotarło już 5 z zamówionych 12 tramwajów, ale 2 z nich przeszły w pełni proces homologacji, dlatego te 2 nowe tramwaje wyjeżdżają na ulice – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i dodał, że miasto ma w kontrakcie z turecką firmą zapisaną możliwość zakupu kolejnych 12 tramwajów.

Dotąd po olsztyńskich torowiskach jeździły tramwaje Solaris. Nowe pojazdy są w porównaniu z nimi dłuższe o prawie 3 metry i mają dla podróżnych 5 sekcji (Solarisy 3). Są też bardziej energooszczędne. Nowe tramwaje pomalowane są na takie same kolory – limonkowo-szare, jak pozostałe pojazdy komunikacji miejskiej w Olsztynie.

Szef miejskiej firmy komunikacyjnej Jerzy Roman powiedział, że wszyscy motorniczowie, którzy będą prowadzić nowe tramwaje przeszli szkolenia.

Nowe tramwaje winny już od pewnego czasu jeździć po Olsztynie, ponieważ umowę na ich wyprodukowanie podpisano w 2018 roku, ale plany te pokrzyżowała m.in. pandemia. Tramwaje z Turcji są transportowane promami do Włoch, a stamtąd na lawecie przez Włochy, Austrię i Niemcy jadą do Olsztyna.

Linie tramwajowe w Olsztynie łączą obecnie dworzec główny z południowymi dzielnicami miasta i miasteczkiem akademickim Kortowo. W centrum dojeżdżają do starówki. Przed dwoma tygodniami miasto podpisało umowę na rozbudowę sieci tramwajowej, a prezydent Olsztyna powiedział PAP, że prace mają się rozpocząć jeszcze w czerwcu.

W pierwszej kolejności kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami na ul. Piłsudskiego na odcinku od Obiegowej do Głowackiego, na ul. Wyszyńskiego i w dzielnicy Pieczewo. Docelowo budowa nowych linii ma się zakończyć do sierpnia 2023 roku.

Transport publiczny jest niezbędny, tylko on pozwala w należytym stopniu chronić środowisko

– powiedział prezydent Olsztyna.

Fot. olsztyn.eu

Fot. olsztyn.eu

Fot. olsztyn.eu

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tramwaj, Olsztyn, tory, Piotr Grzymowicz
W Olsztynie powstały zalążki kolei aglomeracyjnej. „Jest dobrą alternatywą dla komunikacji miejskiej”

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe oddała do użytku trzy nowe przystanki: Olsztyn Redykajny, Olsztyn Likusy oraz Olsztyn Jezioro Ukiel. Z Redykajn do, oddanego wcześniej, przystanku Olsztyn...

Zamknij
RadioOlsztynTV