Aktualności, Aplikacja mobilna, Szczytno
Porodówka w Szczytnie do likwidacji? Zdecydowany sprzeciw radnych
Czy plany Ministerstwa Zdrowia oznaczają likwidację oddziałów położniczych w wielu powiatach Warmii i Mazur? Wytycznych nie spełnia aż 10 z 16 oddziałów ginekologiczno-położniczych w regionie. Zmianom sprzeciwili się m.in. samorządowcy w powiatu szczycieńskiego.
Zgodnie z projektem resortu zdrowia, w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Należy podkreślić, że szpitale w „sieci” mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.
Rada powiatu szczycieńskiego jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie utrzymania oddziału ginekologiczno-położniczego w lokalnym szpitalu. Jednocześnie wyrazili kategoryczny sprzeciw wobec planów Ministerstwa Zdrowia, aby likwidować porodówki, w których rodzi się mniej niż 400 dzieci rocznie. Radni uważają, że to kryterium jest niedopuszczalne i szkodliwe.
W podobnym tonie wypowiedziała się także dyrektor szczycieńskiego szpitala Beata Kostrzewa, która wciąż ma nadzieję, że proces restrukturyzacji szpitali powiatowych nie dotknie Szczytna. – Trochę jesteśmy za górami, za lasami. Dojazd do najbliższego szpitala to powyżej 40 kilometrów – zaznaczyła dyrektor.
W Szczytnie w ubiegłym roku przyszło na świat 250 dzieci. Podobna liczba spodziewana jest także w tym roku. Gdyby ministerialne plany zostały zrealizowane, w województwie warmińsko-mazurskim do likwidacji byłoby 10 z 16 funkcjonujących obecnie oddziałów ginekologiczno-położniczych. W sieci zostałyby tylko porodówki w Olsztynie, Elblągu, Działdowie i Ełku.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: Ł. Sadlak