Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 7 milionów złotych wsparcia na ochronę zabytków w regionie. Gdzie tafią pieniądze?

Fot. Archikatedra Frombork

Zespół Katedralny we Fromborku, kościół pw. św. Apostołów w Pieniężnie i kilkanaście innych historycznych obiektów na Warmii i Mazurach uzyskało wsparcie z programu „Ochrona zabytków”. Zabytki z regionu uzyskały łącznie ponad 7,5 miliona złotych dofinansowania.

Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych we Fromborku. Dotyczą wzgórza katedralnego, ale też kościoła świętego Mikołaja znajdującego się między portem a wzgórzem. To kościół, w którym po II wojnie światowej powstała miejska kotłownia. Przyznane dofinansowanie pozwoli przeprowadzić kolejny etap prac konserwatorskich, na pewno nie będzie to jednak etap ostatni – mówi ksiądz Jacek Wojtkowski, proboszcz fromborskiej katedry.

W roku 2000 kościół został przekazany Archidiecezji warmińskiej z całą infrastrukturą kotłowni. Dopiero po dyskusjach zostały usunięte elementy kotłowni – komin, 6 pieców, transportery węgla. Już kilka lat temu kościół został wyjęty z kultu, jego przeznaczenie jest na cele społeczne i kulturalne.

00:00 / 00:00

Na prace przy kościele świętego Mikołaja we Fromborku minister kultury przeznaczył 1 milion złotych.

Na liście dofinansowanych projektów są trzy dotyczące katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku:

  • konserwacja polichromii – 800 tysięcy złotych
  • prace konserwatorskie przy ołtarzu św. Augustyna z XVII wieku – 107 tysięcy złotych
  • kolejny etap konserwacji Poliptyku Fromborskiego z 1504 roku – 187 tysięcy złotych

Resort przyznał też 220 tysięcy złotych na remont więźby dachowej z wymianą pokrycia dachu kapitularza na Wzgórzu Katedralnym z połowy XV wieku.

W regionie pieniądze otrzyma też parafia prawosławna świętego Onufrego w Pasłęku. Tamtejsza cerkiew to dawny kościół ewangelicki, z charakterystyczną architekturą – mówi ksiądz Mariusz Antonowicz, proboszcz parafii prawosławnej świętego Onufrego w Pasłęku.

Mamy tu tzw. ściany szachulcowe – to oznacza, że konstrukcja ściany jest drewniana, natomiast między belkami drewnianymi są wmurowania z cegły, które są otynkowane. Inne określenie takiej ściany to pruski mur. Na dobrą sprawę musimy ratować ten obiekt – te ściany, które jeszcze nie są wyremontowane, są w bardzo złym stanie technicznym

00:00 / 00:00

Cerkiew w Pasłęku służy wyznawcom prawosławia, ale odbywają się tam także nabożeństwa ewangelickie. Przyznane na ten remont dofinansowanie to ponad 450 tysięcy złotych.

W rozstrzygniętym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego I etapie programu „Ochrona zabytków” rozdzielono 164 miliony złotych. Przyznano dofinansowanie na 534 projekty dotyczące remontu, konserwacji i zabezpieczeń zabytków. Wśród nich są 22 projekty z województwa warmińsko-mazurskiego.

Na liście dofinansowanych projektów z regionu są też m.in.

  • ratunkowe prace konserwatorskie barokowych polichromii w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (1720-1728) w Chwalęcinie – 665 tysięcy złotych
  • remont ratunkowy pokrycia i konstrukcji dachu Kościoła pw. św. Piotra i Pawła (XIV w.) w Dobrzykach – 393 tysiące złotych
  • prace zabezpieczające konstrukcję murów Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela (XIV w.) w Fiszewie – 528 tysięcy złotych
  • ratunkowy remont dachów Kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (XIV-XIX) w Pieniężnie przeznaczono milion złotych

Sprawdź pełną listę dofinansowanych wniosków

Autor: A. Piedziewicz/ M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/ A. Chmielewska

Więcej w Frombork, pieniądze, zabytek, fundusze, Archidiecezja Warmińska, miliony, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ochrona zabytków
Prokuratura postawiła ponad tysiąc zarzutów lekarce z Nidzicy

1 532 zarzuty usłyszała stomatolog z Nidzicy. Kamila M. miała rozliczać z NFZ usługi, których nie wykonała. Prokuratura Rejonowa w Nidzicy skierowała akt oskarżenia do Sądu...

Zamknij
RadioOlsztynTV