W roku 2000 kościół został przekazany Archidiecezji warmińskiej z całą infrastrukturą kotłowni. Dopiero po dyskusjach zostały usunięte elementy kotłowni – komin, 6 pieców, transportery węgla. Już kilka lat temu kościół został wyjęty z kultu, jego przeznaczenie jest na cele społeczne i kulturalne.
Na prace przy kościele świętego Mikołaja we Fromborku minister kultury przeznaczył 1 milion złotych.
Na liście dofinansowanych projektów są trzy dotyczące katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku:
- konserwacja polichromii – 800 tysięcy złotych
- prace konserwatorskie przy ołtarzu św. Augustyna z XVII wieku – 107 tysięcy złotych
- kolejny etap konserwacji Poliptyku Fromborskiego z 1504 roku – 187 tysięcy złotych
Resort przyznał też 220 tysięcy złotych na remont więźby dachowej z wymianą pokrycia dachu kapitularza na Wzgórzu Katedralnym z połowy XV wieku.
W regionie pieniądze otrzyma też parafia prawosławna świętego Onufrego w Pasłęku. Tamtejsza cerkiew to dawny kościół ewangelicki, z charakterystyczną architekturą – mówi ksiądz Mariusz Antonowicz, proboszcz parafii prawosławnej świętego Onufrego w Pasłęku.
Mamy tu tzw. ściany szachulcowe – to oznacza, że konstrukcja ściany jest drewniana, natomiast między belkami drewnianymi są wmurowania z cegły, które są otynkowane. Inne określenie takiej ściany to pruski mur. Na dobrą sprawę musimy ratować ten obiekt – te ściany, które jeszcze nie są wyremontowane, są w bardzo złym stanie technicznym
Cerkiew w Pasłęku służy wyznawcom prawosławia, ale odbywają się tam także nabożeństwa ewangelickie. Przyznane na ten remont dofinansowanie to ponad 450 tysięcy złotych.
W rozstrzygniętym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego I etapie programu „Ochrona zabytków” rozdzielono 164 miliony złotych. Przyznano dofinansowanie na 534 projekty dotyczące remontu, konserwacji i zabezpieczeń zabytków. Wśród nich są 22 projekty z województwa warmińsko-mazurskiego.
Na liście dofinansowanych projektów z regionu są też m.in.
- ratunkowe prace konserwatorskie barokowych polichromii w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (1720-1728) w Chwalęcinie – 665 tysięcy złotych
- remont ratunkowy pokrycia i konstrukcji dachu Kościoła pw. św. Piotra i Pawła (XIV w.) w Dobrzykach – 393 tysiące złotych
- prace zabezpieczające konstrukcję murów Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela (XIV w.) w Fiszewie – 528 tysięcy złotych
- ratunkowy remont dachów Kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (XIV-XIX) w Pieniężnie przeznaczono milion złotych
Sprawdź pełną listę dofinansowanych wniosków
Autor: A. Piedziewicz/ M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/ A. Chmielewska