Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska zapłaciła za tajne więzienia CIA

W Starych Kiejkutach koło Szczytna miało się mieścić tajne więzienie CIA w Polsce. Fot. Łukasz Węglewski

Rząd wykonał wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tej sprawie – poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

W 2011 roku prawnicy Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego i Palestyńczyka Abu Zubajdy złożyli skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko państwu polskiemu.

Obaj twierdzili, że w latach 2002-2003 byli torturowani w tajnym więzieniu CIA w Polsce w Starych Kiejkutach koło Szczytna. Sędziowie Trybunału jednomyślnie uznali, że w obydwu sprawach doszło do naruszenia praw człowieka, w tym zakazu tortur, prawa do rzetelnego procesu oraz prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski przypomniał, że Polska miała do soboty czas na zapłacenie odszkodowania i z tego obowiązku się wywiązała.

00:00 / 00:00

Skarżącym przyznano po 100 tysięcy euro zadośćuczynienia. Marcin Wojciechowski dodaje, że sprawa jest już teraz zamknięta.

00:00 / 00:00

Obecnie jeden z pokrzywdzonych Abd al-Rahim al-Nashiri przebywa w więzieniu wojskowym USA w bazie Guantanamo. Polska nigdy nie przyznała oficjalnie, że na jej terytorium było tajne więzienie CIA.

 

(iar/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Szymany, CIA, Stare Kiejkuty
Prokuratura: nie ma żadnych dowodów na więzienie Saudyjczyka

Adwokat reprezentujący Saudyjczyka, który miał być więziony i torturowany przez CIA w Starych Kiejkutach wniósł przed sądem o to, by sprawę dotyczącą przyznania mu statusu pokrzywdzonego...

Zamknij
RadioOlsztynTV