Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Pogotowie przeciwpowodziowe odwołane, choć stan wód wciąż jest wysoki

Prezydent Elbląga odwołał pogotowie przeciwpowodziowe w mieście. Stan rzeki Elbląg wciąż jest wysoki, ale poniżej stanów ostrzegawczych.

Przypomnijmy, że w poniedziałek w wyniku dużych opadów i cofki wywołanej sztormem na Bałtyku gwałtownie podnosił się poziom rzeki Elbląg, aż do przekroczenia stanu alarmowego. Po ustąpieniu opadów i osłabnięciu siły wiatru woda powoli zaczęła opadać.

Scenariusz takich groźnych zdarzeń jest zawsze taki sam, ratunkiem jest zmiana kierunku wiatru na południowy

– tłumaczy Tomasz Świniarski, szef zarządzania kryzysowego w elbląskim ratuszu.

Nadal jest  utrzymywane  pogotowie powodziowe w powiecie elbląskim. To dlatego, że na obszarze trzech gmin: Elbląga, Gronowa Elbląskiego i Markus przekroczony jest stan alarmowy rzek – dopływów jeziora Druzno. Sytuacja jest tam bardzo trudna, bo wały przeciwpowodziowe są przesiąknięte i niestabilne, m.in. także z powodu szkód poczynionych przez bobry.

Na miejscu, w najbardziej teraz zagrożonym miejscu na rzece Dzierzgoń i Balewce pracują strażacy ochotnicy z OPS Krzewsk i Markusy, strażacy zawodowi i pracownicy Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu.

 

Autorka: M. Stankiewicz
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, powódź
Wandale zniszczyli rękawy przeciwpowodziowe w Elblągu. Miały chronić miasto przed cofką

W Elblągu nieznany sprawca lub sprawcy pocięli 12 rękawów przeciwpowodziowych, rozłożonych na bulwarze Zygmunta Augusta i wzdłuż ulicy Grochowskiej. Zapory chroniły Elbląg przed cofką. Straty wynoszą...

Zamknij
RadioOlsztynTV