Braniewo, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Podsumowanie Roku Kopernika. Gościem specjalnym astronauta Terry Virts
We Fromborku odbywa się cykl dwudniowych spotkań podsumowujących Rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. Organizatorem jest TVP Nauka.
Gościem specjalnym we Fromborku jest w tym roku amerykański astronauta Terry Virts, który dwukrotnie uczestniczył w lotach kosmicznych i poza Ziemią spędził 213 dni.
Dziś wszyscy chętni mogli posłuchać w TVP Nauka relacji dyrektora kanału Roberta Szaja „Frombork Kopernika” z wnętrz nowego Pałacu Biskupiego. Była to również okazja do świętowania pierwszego rok nadawania programu TVP Nauka – przypomniał dyrektor Szaj.
Dla naszych widzów jesteśmy od roku i to tutaj celebrowaliśmy pierwszy rok TVP Nauka. To tutaj zaprosiliśmy światowej sławy – jednego z najlepszych astronautów na świecie, który był dwukrotnie w kosmosie – pułkownika Terrego Virtsa
– powiedział.
W XVIII-wiecznym szpitalu Św. Ducha dr Łukasz Grabarczyk opowiadał o związkach Kopernika z medycyną.
W obecności astronauty Terrego Virtsa odsłonięto specjalną instalację „Niebo Kopernika”, wspólne dzieło widzów TVP Nauka i rzeźbiarza Andrzeja Renesa. Zaprezentowana została stworzona przez Mikołaja Kopernika Tablica Astronomiczna, instrument służący do wyznaczania równonocy wiosennej i jesiennej.
Obecność we Fromborku astronauty, który widział na własne oczy kosmos skłoniła naszego reportera do zadania pytania o to, czym jest według obecnego stanu nauki centrum wszechświata?
To na pewno nie jest Ziemia ani też Słońce. Ziemia, Słońce są w galaktyce. Nasza galaktyka jest w dużej grupie galaktyk, które krążą wokół siebie, oddalają się od siebie. Wszystko we wszechświecie jest w ruchu, ale tu widzę, że Kopernik był geniuszem, bo zrozumiał, że Ziemia nie jest w centrum wszechświata. To niesamowite – zrozumiał rzeczy, których nikt nie rozumiał. Niesamowita jest transformacja ludzkiego myślenia. Z jednej idei do drugiej
– powiedział astronom.
Z Terrym Virtsem będzie można się także spotkać w poniedziałek o 11.30 na zamku w Lubawie.
Przypomnijmy, we fromborskiej katedrze spoczywają prochy najwybitniejszego polskiego astronoma.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: B. Gajlewska/K. Kaszubski
Redakcja: A. Niebojewska/M. Rutynowski