Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczęły się 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Dni Nauki i Sztuki Fot. UWM

Rozpoczynają się Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki i potrwają do 22 września. Pomysłodawcą jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, a tematem przewodnim tegorocznej edycji jest astronomia. 

Wybór tematu przewodniego był oczywisty ze względu na Rok Mikołaja Kopernika. Tegoroczne Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki będą 21. edycją wydarzenia, które po raz pierwszy odbyło się w 2002 r. Od ubiegłego roku za organizację tego festiwalu popularnonaukowego odpowiada Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie „Kortosfera”.

Tegoroczny program Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki został podzielony na 5 paneli tematycznych: Tajemnice świata, Zdrowe życie, Świat technologii, Sztuka w nas oraz Świadome społeczeństwo. W ich ramach zostaną zrealizowane warsztaty, wystawy, pokazy, wykłady, animacje dla dzieci, konkursy oraz wystawy mobilne przygotowane i poprowadzone przez pracowników UWM oraz partnerów wydarzenia.

Atrakcje, jakie w tym roku zaplanowali organizatorzy, to m.in. innowacyjna wystawa, której uczestnicy będą mogli przeżyć symulowane zjawiska, jakie panują na danej planecie Układu Słonecznego, mobilne planetarium, wieczorne seanse kina plenerowego. Zaplanowane zostały także spektakle teatralne przedstawiające historię życia Mikołaja Kopernika oraz konkurs wiedzy o astronomie – „Olsztyński Polihistor 2023”, którego finał będzie stanowił podsumowanie całego festiwalu. Zwieńczeniem ODNiS będzie występ artystyczno-muzyczny lokalnych inicjatyw młodzieżowych.

Różnorodne formy przekazu mają na celu nie tylko popularyzację i upowszechnianie nauki, ale także rozbudzenie ciekawości oraz integrację społeczności lokalnej ze środowiskiem akademickim. Coroczna organizacja ODNiS w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu poprzez podniesienie poziomu wiedzy oraz umiejętności uczestników.

Szczegółowy program Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki tutaj.

Redakcja: M. Rutynowski za CPNiI „Kortosfera”

Więcej w astronomia, Mikołaj Kopernik, Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Olsztyński uniwersytet współtwórcą Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich

Powstanie Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich. List intencyjny w sprawie jego powołania podpisali w Toruniu rektorzy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w...

Zamknij
RadioOlsztynTV