Po samobójstwie nastolatki specjaliści alarmują: czas zacząć słuchać młodych osób!
Zawiódł system oświaty, wsparcie i pomoc specjalistyczna. Po samobójstwie uczennicy jednego z olsztyńskich liceów suicydolodzy biją na alarm: czas skończyć z konferencjami, debatami i zacząć słuchać potrzeb młodych osób!
Rodzice często lekceważą rozmowy z dziećmi, szkoły są nastawione na wyniki. Brakuje profilaktyki i przekazywania podstawowej wiedzy o miejscach, gdzie można zgłosić się po pomoc. Takie wskazuje interwent kryzysowy Agnieszka Ewald.
W szkołach, jak mantra, powinien być powtarzany numer 116 111. To jest telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Jest anonimowy, bezpłatny i dyskretny
– powiedziała.
Andrzej Kędzierski z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Olsztynie przypomina, że w ramach tworzonego w Olsztynku Centrum Psychiatrii – w Nidzicy, Działdowie, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie przy ulicy Towarowej powstały poradnie środowiskowe, gdzie można znaleźć pomoc. W sytuacjach kryzysowych poleca też kontakt z Centrum Zdrowia Psychicznego, które działa przy szpitalu psychiatrycznym w stolicy regionu.
Według danych w 2024 roku w Polsce życie odebrało sobie ponad 14,5 tys. młodych osób między 13 a 19 rokiem życie.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej
Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska