Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej ratuje nadrzewne gryzonie. Specjalne budki zastąpią naturalne kryjówki

Fot. Łukasz Węglewski

Na terenie nadleśnictwa Elbląg i parku Bażantarnia zostanie zamontowanych 50 budek dla nadrzewnych gryzoni z rodziny popielicowatych – poinformował Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Budki mają zastąpić tym zwierzętom naturalne kryjówki.

Jak poinformowała w poniedziałek Hanna Kruk z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, budki są przeznaczone dla popielicy szarej i orzesznicy leszczynowej. Zostaną zawieszone do połowy sierpnia na drzewach w wytypowanych miejscach nadleśnictwa Elbląg i elbląskiego parku Bażantarnia. Przypominają wyglądem budki dla ptaków, ale mają otwór wejściowy od strony pnia.

W skali kraju te gryzonie stają się coraz rzadsze, ponieważ tracą swoje siedliska ze względu na zmniejszanie powierzchni starych drzewostanów. Domki mają zastąpić im naturalne kryjówki, jakimi są dziuple drzew

– wyjaśniła.

Podobne działania dla ochrony popielicowatych pracownicy parku przeprowadzili 9 lat temu, gdy rozwieszono ok. 200 nadrzewnych budek. Podczas ubiegłorocznego monitoringu okazało się, ze większość była zasiedlona przez gryzonie, tylko w kilku zagnieździły się ptaki lub osy. Kolejne domki zostaną teraz zamontowane w nowych lokalizacjach, bądź zastąpią stare i zniszczone budki.

Popielicowate (inaczej pilchowate) to niewielkie gryzonie, występujące w starszych lasach liściastych i mieszanych, zwykle w buczynach i grądach o rozbudowanej warstwie podszytu. Prowadzą głównie nadrzewny, nocny tryb życia. Są objęte ochroną, jako gatunki zagrożone wyginięciem.

Popielicowate są głównie roślinożerne – zjadają m.in. owoce, nasiona i orzechy, ale żywią się także owadami i jajami ptaków. Zapadają w sen zimowy, który trwa czasami nawet dziewięć miesięcy.

Orzesznica jest najmniejszym, a popielica największym krajowym przedstawicielem tej rodziny. Orzesznica wyglądem przypomina rudawą mysz, z jasnym brzuchem i ogonem obrośniętym sierścią. Popielica może kojarzyć się z małą wiewiórką, ma popielato-białe futerko, puszysty ogon i spore okrągłe uszy.

Projekt ochrony wybranych gatunków zwierząt na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej jest realizowany dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Poza montażem budek dla popielicowatych przewiduje również budowę kilkunastu tzw. hoteli dla dziko żyjących owadów zapylających i zasianie w ich pobliżu łąki kwietnej ze specjalnej kompozycji nasion roślin miododajnych.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, drzewo, budka, nadleśne gryzonie
Urząd Morski w Gdyni nie wyłonił wykonawcy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Najwyżej oceniono ofertę konsorcjum firm z Belgii

Przetarg wciąż trwa. W grze wciąż pozostaje 6 z 7 firm, które startowały w przetargu. Najwyżej ocenianą ofertą jest ta złożona przez konsorcjum firm z Belgii...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV