Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Palenie krzyża i robienie pisanek – to część wielkanocnych zwyczajów na Warmii

Fot. Łukasz Wilk

Dawniej na Warmii i Mazurach w Wielką Sobotę palono najstarszy stojący we wsi drewniany krzyż. Wierzono bowiem, że węgielki pochodzące z takiego ogniska miały właściwości uzdrawiające.

Czemu miało to służyć? Wyjaśniła Anna Czachorowska, etnograf z Muzeum Warmii i Mazur.

Jedna osoba, wysyłana do kościoła, brała ten popiół z tego krzyża, brała wodę święconą, popiołem sypano wszelkie wejścia do domu. Czyli okna i drzwi. Był to gest zabezpieczających przed nieczystymi siłami, które mogły zagrozić mieszkańcom.

00:00 / 00:00

Święconą wodą skraplano natomiast członków rodziny i trzodę.

Dawniej zupełnie inaczej także dekorowano jajka. – Do ich malowania wykorzystywano naturalne barwniki – powiedziała Magdalena Wałkuska z Muzeum Warmii i Mazur.

Takim chyba najbardziej popularnym barwnikiem był ciemnobrązowy uzyskiwany z łupin cebuli. Zaostrzonym przedmiotem gospodyni nanosiła roztopiony wosk na jajko, rysując na nim wzory, a następnie moczyła jajko w barwniku. Tam, gdzie wcześniej naniesiony był wosk, tam ta barwa się nie pojawiała. to była właśnie ta pisanka.

00:00 / 00:00

Na Warmii nie było zwyczaju święcenia potraw. Pojawił się on dopiero po 1945 roku.

Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko

Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie

Wielkanocne zwyczaje na Żuławach

Więcej w Wielkanoc
Wielkanocne zwyczaje na Żuławach

W polskiej tradycji Wielka Sobota to dzień błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. W popularnej święconce umieszcza się najczęściej mięso, chleb, jajko, sól, pieprz, babkę oraz baranka...

Zamknij
RadioOlsztynTV