Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Świąteczna nadwyżka jedzenia? Oddaj ją potrzebującym

opis

Fot. J. Sulecki (archiwum)

Zamiast wyrzucać – podziel się! Jeśli po świętach zostało Ci zbyt wiele jedzenia, możesz przekazać je potrzebującym, zostawiając posiłki w elbląskich jadłodzielniach czy lodówkach społecznych. Podobne inicjatywy funkcjonują również w Działdowie czy Nowym Mieście Lubaskim.

W Elblągu działają dwa takie punkty – przy ulicy Stefczyka i Związku Jaszczurczego. Jak podkreślała na antenie Radia Olsztyn Teresa Bocheńska, prezes Banku Żywności w Elblągu, wystarczy jedynie zadbać o odpowiednie opakowanie i opis dania. – Wystarczy zapakować jedzenie i napisać na karteczce, co to jest i kiedy zostało przygotowane – mówiła prezes Bocheńska.

Zapewniła także, że nic się nie marnuje. Z jadłodzielni codziennie korzystają osoby, które naprawdę czekają na każdy ciepły posiłek. To prosty gest, który może mieć wielką wartość.

Jak podkreślił na naszej antenie Marek Borowski, prezes olsztyńskiego Banku Żywności, w Polsce każdego roku marnuje się około 5 ton żywności.

Święta to okres, gdzie przygotowujemy za dużo żywności. Wydaje nam się, że wszyscy wszystkiego spróbują. Natomiast już po pierwszym śniadaniu, przychodzą osoby, które mówią, że do końca dnia najchętniej by nic nie jadły

– mówił.

W Działdowie od dwóch lat jedna z lodówek społecznych funkcjonuje przy przedszkolu „Krasnoludek”, o czym mówiła nam dyrektor placówki Joanna Stachewicz. Jesienią ubiegłego roku do listy miast, w których działają lodówki społeczne dołączyło także Nowe Miasto Lubawskie, o czy poinformował nas zastępca burmistrza Bartosz Truszczyński.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Bruchwald
Redakcja: Ł. Sadlak

https://radioolsztyn.pl/po-swietach-zostaly-zapasy-jedzenia-rozwiazaniem-moga-byc-lodowki-spoleczne/01813504

Więcej w Elbląg, jadłodzielnia
opis
Wystawa „Lick the Poison” dostępna w Galerii EL

„Lick the Poison” Milana Zientary to wystawa, jaką można oglądać w Galerii El w Elblągu. Prezentowane prace artysta wykonał z myślą o przestrzeni w jakiej zostały...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV