Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pałac w Sztynorcie dostał pół miliona euro od Bundestagu

Pałac w Sztynorcie. Fot. Łukasz Węglewski

Bundestag przyznał Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków pół miliona euro dotacji przeznaczonej na remont pałacu w Sztynorcie na Mazurach – poinformował przewodniczący Fundacji Wojciech Wrzecionkowski.

Chcemy, by dotacja od Bundestagu była naszym wkładem własnym w pozyskaniu pieniędzy z funduszy norweskich. Jeśli uda nam się zdobyć te pieniądze wówczas wyremontujemy cały budynek, a jeśli nam się to nie uda, wówczas będziemy zastanawiać się, na jakie prace przeznaczymy dotację od Bundestagu

– poinformował Wrzecionkowski.

Fundacja chce pozyskać jeszcze więcej środków na remont pałacu z funduszy norweskich.

Pałac w Sztynorcie
Najważniejszy wschodniopruski pałac leżący na półwyspie oddzielającym jeziora Mamry, Kirsajty i Dargin. Od XV wieku aż do zimy 1945 roku pałac był główną siedzibą rodową Lehndorffów, jednego z najznamienitszych i najbardziej znanych rodów szlachty pruskiej.

Z tej rodziny wywodził się m.in. jeden z warmińskich biskupów, wielu jej członków służyło w armii i pracowało dyplomacji. Ostatni z rodu, Henrich, 20 lipca 1944 roku w Wilczym Szańcu w Gierłoży brał udział w nieudanym zamachu na Hitlera.

W PRL-u w sztynorckim pałacu rezydowała administracja PGR-u, ale od kiedy się wyniosła – blisko 30 lat temu – pałac popada w ruinę. W grudniu 2009 roku budynek w kiepskim już stanie od prywatnej firmy przejęła Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, która do zarządzania zabytkiem powołała spółkę. Od tamtej pory spółka m.in. wyremontowała dach i wzmocniła stropy chroniąc tym samym budynek przed zawaleniem, zostały też osuszone fundamenty. Pieniądze na te prace także pochodziły z Bundestagu oraz od rodziny Lehndorffów, która na ten cel na aukcjach sprzedała część rodzinnych pamiątek za co uzyskano 50 tysięcy euro.

Wojciech Wrzecionkowski przypomniał, że władze regionu na ratowanie pałacu w Sztynorcie nie przekazały ani grosza.

Z powodu braku dotacji od marszałka wycofał się inwestor, który był zainteresowany inwestowaniem i działaniem w Sztynorcie.

Obecnie prowadzone są rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Olsztynie nt. wsparcia finansowego konserwacji zabytkowych polichromii z sufitu pałacu.

Drewniane deski z sufitu zostały zdjęte i są przechowywane w bezpiecznych warunkach. Grozi im destrukcja więc konserwacja jest pilnie potrzebna

– dodał Wrzecionkowski i przyznał, że na ten cel potrzeba około 300 tysięcy złotych.

Fundacja chce, by po remoncie w pałacu znalazło się m.in. muzeum szlachty wschodniopruskiej, do której oryginalne wyposażenie z dawnego pałacu chce przekazać rodzina Lehndorffów. Część pałacu będzie przeznaczona na cele hotelowe.

 
Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, pałac, Sztynort, Lehndorff, dotacja, Wojciech Wrzecionkowski, Bundestag
Warmia i Mazury mogą stracić ponad 40 milionów złotych

Jedna piąta unijnych pieniędzy dla Polski jest już rozliczona. Jednak regiony wciąż mogą stracić prawie pół miliarda euro. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawia dane o wykorzystaniu...

Zamknij
RadioOlsztynTV