Warmia i Mazury mogą stracić ponad 40 milionów złotych
Jedna piąta unijnych pieniędzy dla Polski jest już rozliczona. Jednak regiony wciąż mogą stracić prawie pół miliarda euro. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawia dane o wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej.
Z danych ministerstwa wynika, że do końca października rozliczono prawie 66 miliardów złotych (20 % dostępnych pieniędzy). Umowy o dofinansowanie opiewają na blisko 216 miliardów złotych (65,6 %).
Resort porównuje tempo wydawania unijnych pieniędzy w programach krajowych i regionalnych. Województwa podpisały umowy na 62 % dostępnych środków. W instytucjach wydających pieniądze na poziomie krajowym odsetek ten sięga 68 %. Najszybciej umowy podpisywane są przez władze województw: pomorskiego (79 % dostępnych pieniędzy) i opolskiego (72 %). Najgorsze tempo pod tym względem jest na Kujawach i Pomorzu (52 %) oraz na Warmii i Mazurach (54 %).
Z Komisją Europejską rozliczono 16,6 % unijnych pieniędzy z regionów i 22,7 % z programów krajowych. Wśród województw najlepsze pod tym względem są: opolskie (23 % dostępnych pieniędzy) i podkarpackie (21 %), a najgorsze: podlaskie i warmińsko-mazurskie (po 13 %).
Województwo warmińsko-mazurskie w obecnym budżecie unijnym ma do dyspozycji ponad 1 miliard 700 milionów złotych. Komisja Europejska objęła tamtejszy regionalny program monitoringiem. Regionowi grozi utrata ponad 42 milionów złotych. W przypadku Podlaskiego, które w tym budżecie dysponuje ponad 1 miliardem 200 milionami złotych, straty mogą osiągnąć 47 milionów złotych.
Łącznie w programach regionalnych zagrożonych jest 460 milionów euro. Jak dodaje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ryzyko bezpowrotnej straty dotyczy jednak nieco ponad 26 milionów euro.
Dane przedstawione przez ministerstwo oddają stan na koniec października. To właśnie wrzesień i październik były rekordowe, jeżeli chodzi o rozliczanie województw z Komisją Europejską.
Całość programów krajowych i regionalnych to blisko 329 miliardów złotych do wydania. Obecny budżet kończy się w 2020 roku. Pieniądze będzie można rozliczać jeszcze przez 3 lata.
Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio