Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowoczesność w starych murach. Dzięki współczesnym technologiom zobaczymy przeszłość

fot. Klaudia Bogacka

Placówki muzealne na Warmii i Mazurach chcą uatrakcyjniać wystawy, stosując rozwiązania ze świata gier komputerowych.

Dofinansowanie na wykorzystanie nowych technologii otrzymało Szczytno. W tym mieście w ubiegłym roku zakończono rewitalizację ruin dawnego zamku krzyżackiego. Obiekt zachowano w formie tzw. trwałej ruiny, czyli nie było odbudowy, ale jest szansa, by mimo to na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały zamkowe pomieszczenia – właśnie dzięki technologii. Szczytno chce zrealizować projekt o wartości 720 tysięcy złotych, którego najważniejszym elementem będzie specjalna aplikacja.

W obecnych czasach każdy ma komórkę, jest to naprawdę duże udogodnienie, będzie więc specjalna aplikacja, będzie można obejrzeć, jak refektarz, sala rycerska i kuchnia wyglądały w dawnych czasach. Pobierając specjalną aplikację będzie można przenieść się w tamte czasy

– zapowiada burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski.

00:00 / 00:00

Burmistrz Szczytna liczy na to, że ta aplikacja będzie gotowa już wiosną, na rozpoczęcie sezonu turystycznego. W Szczytnie pojawią się też bardziej tradycyjne elementy – częścią projektu będzie doposażenie wioski rycerskich i sali wystawowej.

Projekt z wykorzystaniem tzw. rozszerzonej rzeczywistości szykuje też Muzeum Warmii i Mazur. Ma on dotyczyć zamku w Olsztynie i postaci Mikołaja Kopernika, a także jego tablicy astronomicznej.

Mieliśmy od długiego czasu problem, jak pokazać zwiedzającym, jak mogła funkcjonować tablica kopernikowska w krużganku olsztyńskiego zamku. Nie jest to proste do wyobrażenia. Więc wpadliśmy na pomysł, że najlepszą możliwością jest rzeczywistość wirtualna, by pokazać, jak to działało, gdzie padały promienie, gdzie padało odbicie i cóż to oznaczało

– mówi Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

00:00 / 00:00

Mają też pojawić się dotykowe ekrany umożliwiające samodzielną obsługę wirtualnej tablicy Mikołaja Kopernika, w planach jest również gra pokazująca działalność wielkiego astronoma w czasach jego pobytu na zamku w Olsztynie. W tym przypadku koszty mają wynieść do 2 milionów złotych, muzeum liczy na to, że wszystko będzie gotowe do końca przyszłego roku.

Muzeum Warmii i Mazur

W regionie już mamy przykłady wykorzystania nowych technologii w placówkach, w których dotychczas ich nie było. Warto wspomnieć o Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. We wrześniu otwarto jego nową siedzibę, jest w niej dużo więcej eksponatów, niż w starej, ale są też multimedia: animowane filmy, interaktywne tablice i mapy, które pozwalają lepiej zrozumieć przebieg wojny Polski z Zakonem Krzyżackim i wydarzenia, które doprowadziły do wielkiej bitwy.

Niedawno w Gietrzwałdzie można zaś było oglądać grę komputerową przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Wykorzystanie nowych technologii w tym przypadku pozwoliło pokazać wydarzenia z czasów wojny polsko-bolszewickiej, a tym samym lepiej zainteresować odbiorców historią.

Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

 

Złam bolszewickie szyfry i zostań bohaterem polskiego wywiadu. Przełomowy projekt IPN

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zamek, technologia, aplikacja, muzea
Rozpoczęła się misja Artemis I. Ma na celu powrót ludzi na Księżyc

To pierwszy krok do powrotu człowieka na Księżyc. Wczoraj rano polskiego czasu odbył się udany start misji Artemis I. Przed godziną 8 polskiego czasu odbył się...

Zamknij
RadioOlsztynTV