Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe ogniska zakażeń w regionie – to Domy Pomocy Społecznej. Problemy również w szpitalu powiatowym i domu dziecka

Fot. DPS Woryny

Niemal 600 nowych zakażeń koronawirusem w województwie warmińsko-mazurskim. To kolejny dzień z rekordowo wysoką liczbą zachorowań. Domy Pomocy Społecznej – to teraz miejsca, w których najczęściej dochodzi do zakażeń.

W powiecie bartoszyckim najwięcej zakażeń jest w DPS-ie w Worynach, gdzie dodatnich jest 17 osób. To mały DPS, jest tam zaledwie kilkunastu pensjonariuszy. Czekamy na wyniki ich testów na obecność patogenu

– mówi dyrektor powiatowej stacji sanepidu w Bartoszycach, Mirosława Tabaka

00:00 / 00:00

Wśród ognisk wymieniane są też DPS-y w Markowskich w powiecie oleckim oraz Niepubliczny Zakład Opieki Długoterminowej w Lubawie.

Zachorowania odnotowano też w DPS-ie w Tolkmicku. W całym powiecie elbląskim przybywa zakażonych koronawirusem. W izolacji domowej oraz w szpitalu są 153 osoby, natomiast w ciągu ostatniej doby przybyły 32 potwierdzone przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

– Zakażenia odnotowano m.in. trzech Domach Pomocy Społecznej na terenie powiatu – informuje Stanisław Sołowiej, szef zarządzania kryzysowego w starostwie powiatowym w Elblągu. Za nowe ognisko zakażenia uznano Dom Pomocy Społecznej w Tolkmicku.

00:00 / 00:00

Problem jest także w szpitalu powiatowym w Pasłęku. Zamknięte są dwa oddziały – pediatryczny i wewnętrzny. O szczegółach – Stanisław Sołowiej

00:00 / 00:00

16 osób z personelu medycznego Szpitala Powiatowego w Pasłęku przebywa w izolacji. Obecnie w całym powiecie elbląskim decyzją sanepidu nadzorem epidemiologicznym objętych jest 14 osób, a 585 przebywa na kwarantannie.

Koronawirus pojawił się również w domu dziecka w Elblągu. W placówce przy ul. Chrobrego w izolacji przebywa niemal 50 osób – dzieci i personel. 15 osób ma dodatni wynik badania na obecność patogenu.

Dom dziecka ma zapewnione wszystko, co jest potrzebne do funkcjonowania, czyli zapasy żywności i środki czystości – zapewnia urząd miasta. Dzieci są w izolacji i nie mogą opuszczać placówki, ale mają wsparcie swoich opiekunów.

– Bardzo odpowiedzialnie zachowują się pracownicy i dyrektor placówki, bo zostali z dziećmi przez 24 godziny na dobę, co jest też trudne dla ich rodzin – wyjaśnia wiceprezydent Elbląga, Michał Missan.

Samorząd zachęca elblążan do wsparcia dzieci i pracowników domu dziecka, tak by ta przymusowa sytuacja, była dla nich najmniej dotkliwa. Chętni powinni zgłaszać się telefonicznie do biura prezydenta Elbląga. Pierwsi już zadeklarowali pomoc. Są to zarówno firmy, jak i elblążanie, którzy już dostarczyli owoce, napoje i słodycze, a nawet zabawki.

 

Autor: A. Skrago/A. Pastuszka/M. Stankiewicz
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dps, zakażenie, koronawirus
Znamy nowy termin naboru wniosków o granty dla mikro i małych przedsiębiorców

Mikro i mali przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego, których firmy ucierpiały w wyniku pandemii od 4 do 10 listopada będą mogli składać wnioski o bezzwrotne granty. Poprzedni...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV