Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Radio Elbląg, Nowe Miasto Lub., STYL i ZDROWIE, Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Regiony
Premie za sędziwy wiek. Nowe zasady świadczeń dla 100-latków
108 osób na Warmii i Mazurach otrzymuje specjalną premię za wiek. Wśród nich jest 95 kobiet i 13 mężczyzn. W całej Polsce honorową emeryturą dla stulatków pobiera 3 i pół tysiąca osób.
Od tego roku osoby, które ukończyły 100 lat otrzymują świadczenie honorowe na mocy ustawy. Wynosi ono 6 tysięcy 246 złotych i 13 groszy miesięcznie. Kwota ta corocznie w marcu będzie waloryzowana.
Wcześniej było to tzw. świadczenie w drodze wyjątku. Miało stałą wysokość odpowiadającą wartości kwoty bazowej w dniu setnych urodzin. Raz przyznana „honorowa emerytura” pozostawała niezmienna i była wypłacana do końca życia w tej samej kwocie.
Zmiany wprowadziła ustawa z 18 października 2024 roku. Obecnie świadczenie honorowe przysługuje osobom, które skończyły 100 lat, mają obywatelstwo polskie oraz prawo np. do emerytury lub renty. W takim przypadku świadczenie honorowe jest przyznawane z urzędu
– wyjaśniła Anna Grabowska rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.
Wniosek powinny natomiast złożyć osoby, które spełniają te warunki, ale nie mają prawa do emerytury czy renty. Formularz wniosku o świadczenie honorowe (ESH) jest dostępny na stronie internetowej zus.pl i w każdej placówce ZUS.
Posłuchaj relacji Kingi Kantor
Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy