Noc Kupały
Puszczanie wianków na wodę, płonące pnie i średniowieczna muzyka będą towarzyszyły Nocy Kupały, która odbędzie się 22 czerwca nad brzegiem jeziora Ewingi w Zalewie.
Noc Kupały to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, od wieków powszechnie obchodzone na obszarach, zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. W podobnym charakterze święto to obchodzono także na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie.
W Polsce, w zależności od regionu, uroczystość nazywana jest nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, sobótką, a na Warmii i Mazurach od wieków zwie się Palinocką. Święto Kupały w Zalewie – warmińska Palinocka nad Ewingami – rozpocznie się o godzinie 20:00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Jana Apostoła koncertem w wykonaniu Teatru Węgajty (m.in. śpiew gregoriański, liturgiczny bizantyjski różnych tradycji, śpiew żydowski). Około godziny 21:00 artyści i uczestnicy koncertu przejdą z pochodniami na nabrzeże jeziora Ewingi, gdzie przy eko-marinie odbędzie się dalsza część zabawy. Nie zabraknie pieśni korowodowych, sięgających do różnych europejskich tradycji: pruskich, litewskich, polskich, ukraińskich i rosyjskich.
Na nabrzeżu jeziora Ewingi będzie płonęło ogromne ognisko oraz rozmieszczone zostaną wzdłuż linii brzegowej płonące bale drewniane. Planowane jest puszczanie wianków na wodę. Nie zabraknie tańców dziewcząt w białych szatach i wiankach na głowach. Kulminacją wieczoru między godziną 21:00, a 22:30 będzie przejście z pochodniami, pieśni i tańce nad jeziorem.