NFZ: działa mapa punktów pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży
Wzrasta liczba dzieci i młodzieży objętych pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne. Osoby szukające pomocy, mogą skorzystać z interaktywnej mapy punktów pomocy opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.
– W przypadku kryzysu dziecka, w prosty i szybki sposób można znaleźć pomoc specjalistów z każdego poziomu referencyjnego – podkreślił rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński.
Mapa ośrodków z adresami i danymi kontaktowymi jest dostępna na stronie: pacjent.gov.pl/artykul/leczenie-psychiatryczne-mlodziezy-i-dzieci.
Świadczenia psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży są realizowane na trzech poziomach referencyjnych. Pomoc jest udzielana bezpłatnie, finansuje ją NFZ. Do ośrodków I i II stopnia nie potrzeba skierowania.
Do I poziomu należą zespoły lub ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Świadczenia realizowane są przez zespół specjalistów: psychologa, psychoterapeutę oraz terapeutę środowiskowego. W zespole lub ośrodku można skorzystać z takich świadczeń, jak porada psychologiczno-diagnostyczna, porada psychologiczna, sesja psychoterapii indywidualnej czy wizyta, porada domowa lub środowiskowa.
II poziom referencyjny obejmuje centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Pomoc obejmuje opiekę dzienną lub w warunkach ambulatoryjnych w oddziale dziennym lub poradni zdrowia psychicznego pod kierunkiem lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i terapeutów zajęciowych
Do III poziomu zaliczane są ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. W ramach oddziału psychiatrycznego dla dzieci realizowane są świadczenia stacjonarne przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych. Do świadczeń realizowanych w zakresie III poziomu referencyjnego wymagane jest skierowanie.
W stanie nagłego zagrożenia życia można zgłosić się do ośrodka III poziomu referencyjnego (szpitala) bez skierowania.
Informacje dotyczące tego, jak reagować, kiedy widzimy zmianę w zachowaniu naszych dzieci lub tego, co powinno wzbudzić nasz niepokój, są dostępne w Poradniku Pacjenta przygotowanym przez NFZ „Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym?”.
Redakcja: A. Niebojewska za IAR/PAP