Najnowsze przepisy o zakrywaniu ust i nosa. Rozwiewamy wątpliwości słuchaczy
Codziennie odbieramy po kilka telefonów z indywidualnymi pytaniami o zakrywanie ust i nosa.
Jednym z przykładów jest pytanie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności ze stopniem znacznym, która usłyszała, że z powodu swej niepełnosprawności nie musi nosić maseczki.
Zakrywanie ust i nosa w pomieszczeniach
Wyłączenia od zasady zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych obejmą – jak podał wiceminister – między innymi osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Przyłbica czy maseczka?
Drugi przypadek, to pacjent jednej z przychodni, który nie został wpuszczony do gabinetu, bo miał przyłbicę, a wymagano od niego maseczki.
Do sprawy odniósł się Jan Bondar – rzecznik prasowy głównego inspektora sanitarnego w Warszawie, który podkreślał, że kierownik takiej placówki może wprowadzić sanitarne wymogi w swojej placówce, ale musi być to ujęte w regulaminie wewnętrznym. Dodał, że ogólnopolskie przepisy nie precyzują jak ma wyglądać ta osłona – może być to maseczka, przyłbica lub np. chusta.
Najnowsze przepisy, związane z powszechnym nakazem zakrywaniem ust i nosa obowiązują od 8 sierpnia.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
Autor: D.Grzymska
Redakcja. B.Świerkowska-Chromy