Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach zniknie kolejne niebezpieczne miejsce. W Rozogach ruszyła budowa ronda na skrzyżowaniu dróg krajowych 53 i 59

Fot. K. Grabowska

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit w asyście dyrektora olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosłaława Nicewicza symbolicznie wbili łopaty na placu budowy w Rozogach w powiecie szczycieńskim.

Jak przekonywał wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit, prowadzona na terenie Polski Wschodniej inwestycja poprawi funkcjonowanie systemu komunikacyjnego i podniesie bezpieczeństwo. Budowa ronda w Rozogach na skrzyżowaniu dróg krajowych numer 53 i 59  realizowana jest w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Inwestycja będzie  kosztować 3,3 miliona złotych i ma być gotowa do października. – Czasami takie stosunkowo niewielkie pod względem kosztów projekty rozwiązują bardzo istotne problemy lokalnej społeczności – mówił obecny przy rozpoczęciu prac wiceminister Jerzy Szmit.

Zdaniem wiceministra infrastruktury ogromny ruch inwestycyjny na polskich drogach jeszcze się zwiększy. Jako przykład podał województwo warmińsko-mazurskie, gdzie w szczycie sezonu budowlanego przy inwestycjach drogowych ma pracować łącznie 4 tysiące osób. Podobne „symboliczne wbicie łopaty”, jak na budowie ronda w Rozogach, zaplanowano w najbliższych dniach na rozpoczęcie prac przy drodze ekspresowej S6 na północ od Szczecina i S17 w okolicach Garwolina.

Inwestycja w Rozogach obejmuje przebudowę skrzyżowania dróg numer 53 i 59 z drogą gminną i powiatową na rondo, a także m.in. budowę chodników, zjazdów, zatok autobusowych, oświetlenia ulicznego i parkingu. Zaplanowano też przebudowę odcinków obu dróg krajowych na łącznej długości około 800 metrów. Inwestycja jest realizowana w systemie „projektuj i buduj” przez firmę Skanska SA. Prace budowlane mają zakończyć się do 3 października.

W Programie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych jest obecnie 39 zadań w województwie warmińsko-mazurskim, zatwierdzonych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Realizacja tego programu ma zmniejszyć liczbę odcinków niebezpiecznych i podnieść bezpieczeństwo ruchu drogowego. Z planów GDDKiA wybierane są te inwestycje, dla których zostały określone najwyższe „klasy ryzyka”. Lista ma być każdego roku aktualizowana.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej


 

(PAP/KGrabowska/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, Szmit, budowa, droga, remont, inwestycja, infrastruktura, rondo, droga krajowa, łopata, projektuj
Coraz bezpieczniej na drogach Warmii i Mazur

Policjanci podsumowali pierwsze miesiące tego roku i porównali je z danymi ubiegłorocznymi. Opublikowane dane są optymistyczne. Wydarzyło się o 18 wypadków mniej. Mniej było także ofiar....

Zamknij
RadioOlsztynTV