Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Na Warmii i Mazurach rośnie liczba zachorowań na odrę. Wirus pochodzi z zagranicy”. Wojewódzki inspektor sanitarno-epidemiologiczny gościem Porannych Pytań

Janusz Dzisko, fot. Sławomir Ostrowski

Janusz Dzisko – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Fot. S. Ostrowski

Lekarze z Warmii i Mazur do tej pory rozpoznali 12 przypadków zachorowań na odrę – mówił w Porannych Pytaniach Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor sanitarno-epidemiologiczny.

W regionie pierwsze zachorowania na odrę miały miejsce w Ostródzie i Olsztynku. Janusz Dzisko dodał, że w tej chwili diagnozowany jest przypadek z Olsztyna.

Ostatni przypadek dotyczy osoby, która pracuje w Olsztynie, ale miejsce zamieszkania to powiat ostródzki. Czekamy na ostateczne rozpoznanie, które potwierdzi lekarz chorób zakaźnych i próbkę krwi dzięki, której będziemy mogli definitywnie stwierdzić, czy w grę wchodzi zachorowanie na odrę.

Pierwsze przypadki odry wykryto u pracowników z Ukrainy. Są też zakażenia u Polaków, którzy mieli styczność z zarażonymi pracownikami.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny do tej pory nie mieliśmy rodzimego wirusa. Badania genetyczne nie wykazywały, że w Polsce krąży wirus. Wszystkie identyfikowane, do tej pory, przypadki to były wirusy zawleczone. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że zachorowania Polaków, to ewidentne kontakty z obcokrajowcami, gdzie zachorowania te wystąpiły wcześniej.

Odra jest chorobą łatwo rozprzestrzeniającą się. Janusz Dzisko podkreślił, że nie można jednoznacznie powiedzieć, że grozi nam epidemia.

Ponad 95 procent populacji jest zaszczepiona. Myślę o rocznikach od 1982. Natomiast wiele osób starszych niż urodzone przed 1982 rokiem, które nie chorowały na odrę, nie były szczepione lub były szczepione jedną dawką. W tych grupach ryzyko zachorowania jest relatywnie największe. Zaraźliwość choroby jest ogromna. Jedna cząstka wirusa pozwala na to, żeby osoba zdrowa zachorowała. Rozprzestrzenianie się odry w populacji nie szczepionej może wyglądać dramatycznie (…) Na dzień dzisiejszy liczba zachorować nie wskazuje na to, żebyśmy mówili o stanie epidemii. Mam nadzieję, ze ogniska choroby samoistnie wygasną.

Na Warmii i Mazurach Sanepid zakwalifikował do szczepień około 900 osób, najbardziej zagrożonych na zachorowanie pracowników zakładów, w których wykryto odrę.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Januszem Dziską

 

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, Dzisko, choroba
ZUS prześwietla zwolnienia lekarskie. W ubiegłym roku chorobę symulowało ponad tysiąc osób

W ubiegłym roku w Olsztynie i Elblągu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrole zwolnień lekarskich. Prawo do zasiłku chorobowego straciło łącznie 1076 osób. ZUS sprawdzał czy chorzy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV