Reportaż
Misjonarze ze zwiadu
Żołnierze z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim nieprzerwanie uczestniczą we wszystkich dotychczasowych zmianach kontyngentu PKW Irak i Afganistan.
Jak wygląda ich służba? Co robią w chwilach zwątpienia? Jakie rzeczy zabierają z sobą, aby przeżyć w każdych warunkach? Jak radzą sobie z rozłąką z rodziną i krajem?
O swoich niezwykłych przeżyciach, refleksjach i odczuciach opowiadają trzej doświadczeni żołnierze 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego – misjonarze ze zwiadu – st. chor. Grzegorz Chodkowski, st. chor. Wojciech Pergoł i st. chor. Adam Góral. Pozostawiają rodziny, plany i wyruszają by wypełnić swój żołnierski obowiązek…
Na niezwykły wywiad z misjonarzami-zwiadowcami zaprasza Mirosław Sochacki.
Misjonarze ze zwiadu – posłuchaj
Żołnierze 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Afganistanie
Dwa razy w roku na placu apelowym 9 pułku rozpoznawczego, odbywa się nie tylko pożegnanie, ale i powitanie żołnierzy kolejnej zmiany PKW Afganistan. W uroczystościach, oprócz żołnierzy, uczestniczą delegacje lidzbarskich samorządowców, przedstawiciele służb mundurowych oraz rodziny wyjeżdżających do Afganistanu zwiadowców.
Charakterystycznym i wspólnym elementem tych uroczystości jest ceremonia przekazania flag powiatu i miasta dla dowódcy kontyngentu wystawianego przez pułk. Większość wyjeżdżających żołnierzy to weterani misji. Dla niektórych z nich jest to już kolejny wyjazd poza granice kraju w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych.
Dla zwiadowców Afganistan to specyficzny i odmienny kraj. Wyżyno-górzysta powierzchnia kraju, klimat podzwrotnikowy kontynentalny, suchy, z mroźnymi zimami i gorącymi latami, wielonarodowość i religia, której główne założenia to wiara w jedynego Boga Allaha, a największe przestępstwo to jej brak. Z tymi wszystkimi czynnikami przychodzi walczyć żołnierzom z lidzbarskiej formacji. No i oczywiście z tęsknotą za domem i rodziną..
9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy – zarys historyczny
Rodowód jednostki sięga lat sześćdziesiątych. Pułk został pierwotnie sformatowany w 1966 roku w Białej Podlaskiej. Po 10 latach służby formacja została przeniesiona do Skierniewic, a potem – po kolejnych 19 latach stacjonowania – do Lidzbarka Warmińskiego. W 1995 roku 9 pułk rozpoznania radiowego staje się pułkiem radioelektronicznym.
W związku z reorganizacją armii, 21 maja 2001 roku pułk zmienia strukturę i przeobraża się w jednostkę rozpoznawczą. Obecnie jest jednym z trzech pułków rozpoznawczych w Wojsku Polskim, podporządkowanym bezpośrednio Dowódcy Wojsk Lądowych. Jednostką – od 2010 roku – dowodzi płk Wiesław Marszałek. (msoch/łw)