Ponad połowa Polaków za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej
55 proc. respondentów uważa, że w obecnej sytuacji międzynarodowej w Polsce powinna zostać przywrócona obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa. Przeciw jest 35,8 proc. pytanych.
Wyniki sondażu IBRiS opublikowała we wtorek „Rzeczpospolita”. 21,9 proc. badanych stwierdziło, że „zdecydowanie” obowiązkowa służba powinna wrócić a 33,1 proc. że „raczej” powinna. Przeciw jest łącznie 35,8 proc. badanych, natomiast 9,2 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
„Rzeczpospolita” zauważa, że wyniki sondażu są zupełnie odmienne od podobnych badań prowadzonych przez IBRiS w październiku 2022 roku. Wtedy za przywróceniem poboru opowiadało się 35,7 proc., zaś przeciw było 57,1 proc. Podobnie przedstawiały się wyniki badania IBRiS na zlecenie Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej Akademii Sztuki Wojennej przeprowadzone w lutym 2023. „Rz” wskazuje, że za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej są zarówno zwolennicy opozycji (55 proc.), jak i obozu rządzącego (54 proc.). Zwolennikami pomysłu są głównie mężczyźni po 30 roku życia, z kolei przeciwnikami są osoby w wieku 18-29 lat, czyli osoby, które mogłyby być wcielone do wojska.
Za przywróceniem obowiązkowej służby w wojsku opowiadają się mieszkańcy małych miast (57 proc.) oraz wsi (55 proc.), z wykształceniem podstawowym lub zawodowym. Zwolennikami powrotu takiego szkolenia są głównie osoby, które uważnie śledzą wydarzenia w polityce, a w ostatnich wyborach parlamentarnych głosowali na: Konfederację (85 proc.) lub PiS (61 proc.). Przeciwnikami są wyborcy Nowej Lewicy (55 proc.) lub Trzeciej Drogi (43 proc.).
Badanie IBRiS zostało przeprowadzone telefonicznie na grupie 1070 respondentów 7 i 8 marca.
Źródło: PAP
Redakcja: P. Jaguszewski