Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister obrony narodowej i premier Chorwacji odwiedzili żołnierzy w Bemowie Piskim

Fot. Twitter MON

Premier i minister obrony narodowej Republiki Chorwacji wraz z ministrem obrony narodowej Polski odwiedzili żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim. Politycy z obu krajów podkreślali dobrą współprace, jak łączy Polskę i Chorwację.

W jednostce wojskowej w Bemowie Piskim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wraz z premierem Chorwacji Andriejem Plenkovićem i chorwackim ministrem obrony Damirem Krstićevićem odwiedzili w czwartek żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO (eFP).

Przedstawiciele obu państw najpierw na zamkniętym dla mediów spotkaniu rozmawiali z dowództwem eFP, szef tej grupy – Mark O’Neill opowiedział m.in. o celach i zadaniach tej struktury. Następnie na otwartym dla mediów spotkaniu z żołnierzami eFP Mariusz Błaszczak dziękował premierowi Chorwacji i chorwackim żołnierzom za współpracę militarną między Polską a Chorwacją.

Chcę podziękować za obecność wojsk chorwackich w ramach eFP na wschodniej flance NATO. Współpraca wojsk, które stacjonują w Bemowie Piskim i Orzyszu, prowadzi do pogłębienia możliwości obronnej naszych państw, do zacieśnienia relacji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i prowadzi do zrozumienia między naszymi narodami. Realizuje także podstawowy cel: odstraszanie ewentualnego przeciwnika

– mówił szef MON zwracając się do Andrieja Plenkovića i chorwackich żołnierzy.

Premier Chorwacji ocenił, że struktury Północnoatlantyckie „stanowią fundament bezpieczeństwa i fundament współpracy” pomiędzy Polską, a Chorwacją.

W ramach poprawy jakości naszej współpracy będziemy pracować nad poprawą naszej wiedzy, umiejętności, zdolności, ale i wspólnej komunikacji

– zapowiedział.

Mariusz Błaszczak dziękował chorwackim żołnierzom nie tylko za wspólne szkolenie, ale także za obecność na defiladzie w Warszawie 3 maja, gdy świętowano 15-lecie Polski w UE i 20-lecie w NATO.

Batalionowa Grupa Bojowa rozmieszczona w Polsce jest jedną z czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO. Powstała w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence). Utworzenie eFP było jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku. To właśnie na mocy poczynionych wtedy ustaleń w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Batalionowa Grupa Bojowa stacjonująca w Polsce, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone, liczy ok. 1300 żołnierzy, a państwami kontrybuującymi są Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja.

Na co dzień grupa eFP współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP, są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód sformowaną w Elblągu.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Fot. Premier Chorwacji Andrej Plenković i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedzili żołnierzy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Fot. Premier Chorwacji Andrej Plenković i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedzili żołnierzy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

 

Autor: M. Zbrożek/J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze, Mariusz Błąszczak, Bemowo Piskie
Oficerowie pobili policjantów i strażnika miejskiego. Ciąg dalszy głośnej sprawy z Giżycka

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył na 12 września 2019 r. termin rozprawy odwoławczej w sprawie trzech oficerów Wojska Polskiego oskarżonych o znieważenie oraz pobicie giżyckich policjantów...

Zamknij
RadioOlsztynTV