Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie  

Matematyk z Fromborka rowerem pokonał 1400 km w 5 dni

Grzegorz Janicki (pierwszy z prawej) w pięć dni pokonał dystans 1400 km z Londynu do Edynburga i z powrotem. Fot. prywatne archiwum zawodnika

Grzegorz Janicki z Fromborka pokonał morderczy maraton rowerowy Londyn — Edynburg — Londyn. Przez 5 dni zawodnik przejechał 1400 kilometrów.

W trzeciej co do wielkości imprezie rowerowej w Europie uczestniczyło tysiąc zawodników z 33 krajów. Ukończyło ją ośmiuset. Wśród nich wszyscy Polacy, czyli 26 rowerzystów. Najstarszy polski zawodnik miał 70 lat.

Co było najtrudniejsze? Rygorystyczny limit czasowy. Gdybym pozwolił sobie na więcej snu nie zdążyłbym ukończyć tej imprezy – powiedział Radiu Olsztyn Grzegorz Janicki:

Codziennie rowerzysta musiał pokonać średnio około 300 kilometrów. W większości przypadków w typowo angielskiej pogodzie. We znaki dały się także góry w Szkocji. I choć zawodnik zjadał dziennie pięć obiadów, to i tak schudł 3 kilo.

W tym maratonie liczy się jednak psychika i wytrzymałość. Ważne jest, żeby utrzymać stałą prędkość i stałe tempo. I żeby sprzęt nie zawodził. I choć zdarzały się sytuacje kryzysowe, a ból był czasami nie do zniesienia to i tak najważniejsza jest satysfakcja z ukończenia maratonu – dodaje Grzegorz Janicki:

Mieszkaniec Fromborka – na co dzień nauczyciel matematyki w liceum – ma w planach start w kolejnym kultowym europejskim maratonie. Liczący 1600 kilometrów maraton Paryż – Brest – Paryż odbędzie się w 2015 roku. (andrea/bsc)

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Będzie nowy przetarg na budowę olsztyńskich tramwajów

Jesienią zostanie ogłoszony przetarg dla firm, które dokończą budowę linii tramwajowej w Olsztynie po hiszpańskiej spółce FCC Construccion. Prace budowlane, przy inwestycji wartej 250 milionów złotych,...

Zamknij
RadioOlsztynTV