Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Masz nadwyrężony wzrok? Zacznij uprawiać jogę oczu

Fot. PAP/Archiwum Kalbar

Joga od dawna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Doczekała się też wielu interesujących odmian. Przykładem jest chociażby odmładzająca joga twarzy czy najnowsza – joga oczu. Ta ostatnia „mutacja” może okazać się najlepszy rozwiązaniem dla tych, którzy spędzają całe dnie na wpatrywaniu się w monitor komputera czy telefonu.

Profilaktyka wzroku staje się coraz popularniejszym tematem. Nic w tym jednak zaskakującego, jeśli weźmiemy pod uwagę to, ile godzin dziennie spędzamy przed monitorami. Co gorsza często pracując w pozycjach nieprzystosowanych do tego, co dodatkowo nadwyręża nasz wzrok. Dlatego eksperci zachęcają, aby co jakiś czas oderwać wzrok od monitorów i zrobić krótką przerwę. A to idealny moment na wykonanie kilku prostych asan jogi dla oczu.

„Podobnie jak w przypadku klasycznej jogi, za każdym razem, gdy ćwiczysz jogę oczu, zaangażowane mięśnie stają się silniejsze” – wyjaśnia instruktorka jogi Chatty Dobson. „Chodzi o to, że wzmacniając mięśnie wokół oczu, obszar ten będzie wyglądał na bardziej wypoczęty, a zdrowie oczu ulegnie poprawie. To nie tylko kwestia estetyczna – ponieważ tak wielu z nas każdego dnia poddaje swoje oczy wysiłkowi przez wiele godzin wpatrywania się w ekrany” – dodaje. Jak zaznacza, kilka prostych ćwiczeń pozwala również złagodzić napięciowy ból głowy.

Wystarczy zaledwie pięć minut, aby wykonać kilka prostych ćwiczeń. Można je zrobić w ciągu dnia, w przerwie od pracy lub po jej zakończeniu. Zaczynamy od rozluźnienia twarzy, delikatnie poruszamy brwiami, ustami, do chwili aż mięśnie twarzy się rozluźnią.

„Zamknij oczy, pozostawiając je zamknięte, staraj się spojrzeć w górę, policz do czterech i patrz w dół. Powtórz to ćwiczenie trzy razy. Ćwiczenie powtarzamy, jednak tym razem spoglądamy w lewo i prawo” – proponuje instruktorka.

Kolejnym prostym ćwiczeniem jakie zaleca, jest mruganie. „Mrugnij, jak najszybciej 10 razy, a następnie usiądź z zamkniętymi oczami i powoli policz do pięciu. Powtórz ćwiczenie pięć razy. Na koniec usiądź prosto, z rękami wyprostowanymi przed sobą, z ręką w pozycji „kciuk do góry”. Skieruj swój wzrok i skup się na paznokciu kciuka. Zatrzymaj na nim swój wzrok licząc do czterech, a następnie powoli przybliż kciuk do nosa. Przytrzymaj przez kolejne cztery sekundy, a następnie powoli wyciągnij ramię ponownie, cały czas skupiając się na kciuku. Powtórz ćwiczenie pięć razy” – instruuje.

Kiedy pojawią się pierwsze efekty? To kwestia bardzo osobnicza. U części ćwiczących jogę pierwsze zmiany są odczuwalne już po miesiącu, ale bywa i tak, że potrzebne są aż trzy miesiące regularnych spotkań z jogą oczu. Kluczowa jest umiejętność rozluźniania się. To od niej w głównej mierze zależy to, joga oczu sprawi, że spojrzenie stanie się młodsze, co najmniej o dekadę.

 

Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wzrok
Bliższe Spotkania – 08.10.2020

Pandemia koronawirusa a życie oraz Światowy Dzień Wzroku to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Agnieszka Lipczyńska i Maciek Świniarski. W Polsce i regionie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV