Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

M. Horała: Mamy prawo do korzystania z wód Zalewu. Rosja nie będzie nam tego blokowała

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Fot. PAP/Paweł Supernak

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała uważa, że przekop przez Mierzeję Wiślaną buduje naszą pozycję wobec Rosji. W środę przez śluzę przepłynęła testowo pierwsza jednostka.

Wiceminister Marcin Horała mówił, że otwarcie kanału oznacza uniezależnienie się od Rosji, bo Polska nie będzie musiała czekać na otwarcie Cieśniny Piławskiej dla naszych jednostek.

Regulacja poprzez zamykanie lub otwieranie Cieśniny Piławskiej miała narzędzie wpływu na Polskę. Rosja, niedługo po zaanektowaniu Krymu, podjęły duży projekt budowy mostu przez Cieśninę Kerczeńską właśnie po to, żeby mieli dostęp do tego terytorium i żeby negocjować z Ukrainą. My jesteśmy w Polsce i mamy pełne prawo, żeby korzystać z wód Zalewu Wiślanego, czyli naszych wód terytorialnych, i żeby Rosja nam tego nie blokowała.

00:00 / 00:00

Dzięki przekopowi port w Elblągu będzie mógł się rozwijać. Przykładowo, jeżeli mówimy chociażby o przemyśle drzewnym, przemyśle papierniczym, meblarskim, który jest rozwinięty na Mazurach, transport surowca drogą morską czy transport różnego rodzaju prefabrykatów, będzie teraz możliwy

– powiedział Horała.

Dodał, że wcześniej transport towarów przez kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Piławską, był praktycznie niemożliwy, ponieważ potrzebna była zgoda strony rosyjskiej, o którą trzeba było wystąpić dwa tygodnie przed planowanym przepłynięciem, a zgoda taka mogła być w każdej chwili cofnięta.

Dlatego rozwój ziemi elbląskiej czy portu w Elblągu był niemożliwy w sytuacji, gdy było tylko potencjalne niebezpieczeństwo, nawet zablokowania tej żeglugi

– powiedział wiceminister.

Podkreślił, że żaden poważny inwestor nie zainwestuje milionów złotych czy euro, mając świadomość, że istnieje ryzyko zablokowania żeglugi przez Cieśninę Piławską.

Nowa droga wodna przez Mierzeję Wiślaną to jedna z priorytetowych inwestycji rządu. Ma wzmocnić suwerenność Polski i uniezależnić nasz kraj od zgody rosyjskiej strony na przepłynięcie przez Cieśninę Piławską – jedyne naturalne przejście z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Przekop ma być otwarty 17 września, a cała inwestycja wraz z torem wodnym do Elbląga ma być udostępniona w przyszłym roku.

Autor: P. Karpiszen za IAR/PAP
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Zalew Wiślany, przekop mierzei wiślanej
Od 20 lat ratują rozbitków na Zalewie Wiślanym. Jubileusz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, w skrócie SAR, świętuje 20-lecie działalności. Ma ona 14 Morskich Stacji Ratowniczych na polskim wybrzeżu, a jedna z nich jest w...

Zamknij
RadioOlsztynTV