Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Liderzy mistrzostw Europy i Polski wystartują w Mikołajkach

Fot. rajdpolski.pl

Odcinki specjalne PZM 76. Rajdu Polski będą areną zmagań w 4. rundzie tegorocznej edycji Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC).

Po trzech rozegranych rajdach stawce zawodników rywalizujących o koronę najlepszego kierowcy w Europie przewodzi Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5), w którego planach startowych jest naturalnie nasz narodowy klasyk.

Polski kierowca pilotowany przez Daniela Dymurskiego wygrał otwarcie sezonu, czyli Rajd Azorów. Na wulkanicznej wyspie Świętego Michała Habaj od początku jechał szybko i nie popełniał błędów, sześć prób ukończył na podium, a na dwa oesy przed metą awansował na pozycję lidera. Urzędujący mistrz Starego Kontynentu – Aleksiej Łukjaniuk wypadł z drogi i rozbił swój samochód, otwierając Polakom drogę do zwycięstwa.

Sporo punktów Habaj z Dymurskim wywieźli także z Wysp Kanaryjskich, gdzie finiszowali na trzecim miejscu, a do mety ponownie nie dotarł Łukjaniuk. Z kolei z szutrowego Rajdu Lipawy Łukasz i Daniel wyjechali z dorobkiem 13 punktów, po tym jak na Łotwie sięgnęli po piąte miejsce.

Zaledwie jeden punkt mniej od Habaja i Dymurskiego mają Chris Ingram i Ross Whittock. Brytyjski duet na Azorach wywalczył trzecią lokatę, na Wyspach Kanaryjskich drugą, a na Łotwie czwartą. Wirtualne podium klasyfikacji FIA ERC uzupełniają Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow z dorobkiem 44 punktów.

Rajd Polski szansą na zdobycie podwójnej liczby punktów do klasyfikacji

Prowadzenie w tabeli mistrzostw oznacza, że to najprawdopodobniej Habaj wystartuje w Mikołajkach z prestiżowym, pierwszym numerem startowym. Lista zgłoszeń do rajdu zostanie opublikowana we wtorek 18 czerwca 2019.

W mistrzostwach Polskich na czele znajdują się natomiast Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Kierowca Skody Fabii R5 był najszybszy w Rajdzie Świdnickim-Krause, a podczas drugiej rundy RSMP, którą był Rajd Nadwiślański zajął drugie miejsce ulegając tylko Tomaszowi Kasperczykowi i Damianowi Sytemu (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji generalnej krajowego czempionatu Marczyk o siedem punktów wyprzedza Kasperczyka, a o 11 „oczek” Marcina Słobodziana i Kamila Kozdronia (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) z kompletem punktów pewnie prowadzą Tomasz Zbroja i Jakub Wróbel.

Polska czołówka ma również w planach start na mazurskich szutrach. PZM 76. Rajd Polski jako runda RSMP jest podwójnie punktowany i wszyscy zawodnicy stoją przed szansą istotnego wzbogacenia swojego dorobku.

Klasyfikacja ERC 2019 (po trzech rundach):

1. Łukasz Habaj POL 71 pkt

2. Chris Ingram GBR 70 pkt

3. Aleksiej Łukjaniuk RUS 44 pkt

4. Oliver Solberg LVA 39 pkt

5. José María Lopez ESP 35 pkt

6. Ricardo Moura PRT 28 pkt

7. Marijan Griebel DEU 26 pkt

8. Mārtiņš Seks LVA 25 pkt

9. Bruno Magalhaes PRT 18 pkt

10. Ricardo Teodosio PRT 17 pkt

Norbert Herczig HUN 17 pkt

Klasyfikacja RSMP 2019 (po dwóch rundach):

1. Mikołaj Marczyk 52 pkt

2. Tomasz Kasperczyk 45 pkt

3. Marcin Słobodzian 41 pkt

4. Łukasz Byśkiniewicz 28 pkt

5. Jarosław Kołtun 18 pkt

6. Sylwester Płachytka 11 pkt

7. Daniel Chwist 8 pkt

8. Jakub Brzeziński 7 pkt

9. Jacek Jurecki 6 pkt

Łukasz Kabaciński 6 pkt

Prawie połowę trasy będą stanowiły odcinki specjalne

Start rajdu w centrum Mikołajek zaplanowano na godzinę 16, w piątek, 28 czerwca. Wcześniej, o godzinie 8:00 oraz 10:30 odcinki treningowy i kwalifikacyjny, a o 18 początek sportowej rywalizacji na torze Mikołajki Arena.

W sobotę, 29 czerwca osiem prób sportowych o długości ponad 112 kilometrów. Będą to dwukrotnie przejeżdżane oesy Paprotki, Stare Juchy, Olecko oraz widowiskowy Mikołajki Arena.

W niedzielę, 30 czerwca na zawodników czeka jeszcze kolejnych 6 odcinków specjalnych o długości około 88 kilometrów. Dwukrotnie rozgrywane oesy to Gmina Mrągowo, Użranki oraz Mikołajki Max, który tym razem na torze będzie miał swój start, a nie metę tak jak przed rokiem. Podczas niedzielnej rywalizacji, aż 45 procent trasy będą stanowiły odcinki specjalne.

Uroczyste zakończenie rajdu zaplanowano w niedzielę. Wjazd pierwszej załogi na metę zlokalizowaną w malowniczym centrum Mikołajek nastąpi o godz. 15:30, czyli prawie 3 godziny wcześniej niż przed rokiem.

Radio Rajdowe znów zagra dla kibiców

W czasie Rajdu Polski uruchamiamy Radio Rajdowe.

W piątek i sobotę będziemy ze słuchaczami od 7 do 21, a w niedzielę od 7 do 17. Studio – jak zawsze – rozstawimy w parku serwisowym. Z mikrofonami zobaczycie nas także na wszystkich odcinkach specjalnych.

Jak zwykle przekażemy najważniejsze wydarzenia z rajdu. Będą więc wyniki, rozmowy z kierowcami, organizatorami i kibicami. Podpowiemy, gdzie są najlepsze (i bezpieczne!) punkty widokowe oraz jak dotrzeć na poszczególne odcinki, by uniknąć korków. Przygotujemy konkursy, zadbamy też o dobrą muzykę.

Będziemy na 99,6 FM w okolicach Wielkich Jezior Mazurskich oraz w internecie na www.ro.com.pl, a także w aplikacji mobilnej Radio Olsztyn na Android i iOS.

 

Redakcja: K. Ośko za rajdpolski.pl

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rajd
„To dużo więcej niż sobie wymarzyłem”. Sukces olsztynianina Sebastiana Rozwadowskiego na zakończonym właśnie Rajdzie Dakar

Fantastyczny występ litewsko-polskiej załogi Benediktas Vanagas/Sebastian Rozwadowski w Rajdzie Dakar. W Peru zakończył się 41. Rajd Dakar. Na ostatnim odcinku specjalnym dojechali na metę na czwartej pozycji,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV