Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leśnym śmieciarzom nie brakuje pomysłów. „Ktoś nam podrzucił 11 tysięcy zgniłych jaj”

Fot. Jeremi Astaszow

Leśnicy wydają grube miliony na sprzątanie śmieci wyrzucanych w lasach. To wciąż jest duży problem.

Jak podkreśla rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak, miliony złotych wydawane są na sprzątanie lasów.

W skali Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie na sprzątanie lasów wydawanych jest co roku ponad 1,5 miliona złotych. W skali całych Lasów Państwowych jest to ponad 21 milionów złotych. Mówimy tu jedynie o regularnie pojawiających się śmieciach. Nie mówimy o ekstra wybrykach leśnych śmieciarzy, jak chociażby 11 tysiącach zgniłych jaj, które ktoś nam podrzucił na terenie Nadleśnictwa Kudypy.

00:00 / 00:00

Utylizacja jajek kosztowała nadleśnictwo 11 tysięcy złotych. Adam Pietrzak zaznacza, że w lesie można znaleźć naprawdę wszystko.

Ograniczeniem jest tylko ludzka wyobraźnia. Na środku leśnej polany w Mrągowie znaleźliśmy zepsutą lodówkę wypełnioną zgniłym mięsem. Ostatnio znaleźliśmy krzesło i stojący obok niego bakelitowy sedes.

00:00 / 00:00

Najbardziej uciążliwe są śmieci pozostawiane często przez spacerowiczów czy grzybiarzy, takie jak szklane czy plastikowe butelki oraz opakowania po jedzeniu. Tylko w tym roku leśnikom z regionu olsztyńskiego udało się złapać 85 leśnych śmieciarzy.

Wszędzie mamy nowoczesny sprzęt elektroniczny w postaci przenośnego monitoringu systemu kamer. Często strażnicy leśni podwijają rękawy i grzebią w tych śmieciach, żeby znaleźć coś co pomoże doprowadzić do sprawcy takiego zaśmiecania. Często to się udaje.

00:00 / 00:00

Za śmiecenie w lasach można dostać 500 złotych mandatu, do tego często dochodzi drugie 500 złotych za wjazd samochodem do lasu. Jeżeli jest to recydywa, czyli ktoś, kto po raz kolejny został przyłapany na śmieceniu w lesie, w grę wchodzą kary sięgające kilku tysięcy złotych, które nakłada sąd.

Fot. K. Piasecka

Fot. W. Chromy

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, las, śmieci, Mrągowo, monitoring, lodówka, Kudypy, kamera, Lasy Państwowe, Adam Pietrzak, kamery, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
Jesienne sadzenie lasu w Wipsowie. „To da początek nowemu pokoleniu”

Około 300 dzieci ze szkół powiatu olsztyńskiego wzięło udział w akcji jesienne sadzenie lasu w Nadleśnictwie Wipsowo. Leśnicy podkreślają, że zdrowy las musi mieć wszystkie pokolenia,...

Zamknij
RadioOlsztynTV