Kolejna moneta z serii „Wielcy Polscy Ekonomiści” do wygrania w Radiu Olsztyn
Tym razem do zdobycia będzie srebrna moneta o nominale 10 zł: „Wielcy polscy ekonomiści – Adam Heydel”. Narodowy Bank Polski wprowadził ją wczoraj do obiegu.
„Adam Heydel (1893–1941) był polskim ekonomistą i publicystą politycznym. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od 1927 r. wykładał na tej uczelni ekonomię. Przez krótki czas służył w dyplomacji. Sympatyzował z obozem narodowodemokratycznym, jednak nie angażował się bezpośrednio w aktywność polityczną. Kryty-kował politykę sanacji, co przyczyniło się do zwolnienia go z pracy na UJ w 1933 r.
Na uczelnię powrócił cztery lata później jako profesor zwyczajny. Szefował Instytutowi Ekonomicznemu przy Polskiej Akademii Umiejętności, w którym redagował czasopismo „Studia Ekonomiczne”. W 1939 r. Hey-del został aresztowany przez niemieckich okupantów w ramach akcji „Sonderaktion Krakau”, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Zwolniony na początku 1940 r., zaangażował się aktywnie w życie konspiracyjne, za co zapłacił uwięzieniem. Zesłany w 1941 r. do obozu Auschwitz-Birkenau, został rozstrzelany przez Niemców w egzekucji zbiorowej.
Heydel był zadeklarowanym liberałem gospodarczym. Opowiadał się za ideą wolnego rynku i energicznie przeciwstawiał się polityce interwencyjnej państwa. Swój sprzeciw wobec nadmiernych regulacji argumentował ekonomicznie i politycznie, podkreślając, że gospodarcza działalność państwa na dłuższą metę będzie nieopłacalna, a ograniczenie praw jednostek przyniesie uwiąd demokracji parlamentarnej. Heydel jako sympatyk austriackiej szkoły ekonomii główną przyczynę zaburzeń gospodarczych upatrywał w nadmiernej podaży pieniądza prowadzącej do przeinwestowania, a w konsekwencji do spadku produkcji i wzrostu bezrobocia.
Jego zainteresowania nie ograniczały się jedynie do ekonomii. Pasjonowała go szczególnie sztuka, czego wyrazem jest obszerna monografia poświęcona twórczości Jacka Malczewskiego. Wśród głównych prac Adama Heydla warto wymienić następujące pozycje: Podstawowe zagadnienia metodologiczne ekonomii, Przyczynowość w ekonomii, Kapitalizm i socjalizm wobec etyki, Myśli o kulturze”.
Na rewersie monety znajdują się wizerunek Adama Heydla oraz daty jego urodzin i śmierci.
Na awersie widnieje cytat pochodzący z artykułu Kapitalizm i socjalizm wobec etyki.
Wszystkie kolekcjonerskie monety są do nabycia w siedzibie Oddziału Okręgowego NBP w Olsztynie przy Alei Piłsudskiego 11/17 od poniedziałki do piątku od godziny 8 do godziny 14.
Zapraszamy do słuchania audycji Bliższe Spotkania i udziału w konkursie.
.
Źródło: NBP/Grzegorz Jeż
Redakcja: A. Chmielewska