Stanisław Głąbiński
2 lipca 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł: Wielcy polscy ekonomiści – Stanisław Głąbiński.
Z tej okazji na antenie Radia Olsztyn można wysłuchać audycji o wybitnych ekonomistach. Piąta z nich poświęcona jest właśnie Stanisławowi Głąbińskiemu.
W audycji wystąpili:
dr Kamil Kotliński, pracownik naukowy Katedry Teorii Ekonomi na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
Anna Karpiak-Olszewska, pracownik Narodowego Banku Polskiego.
Stanisław Głąbiński (1862–1941). Polski prawnik, polityk i ekonomista; zmarł w sowieckiej niewoli w więzieniu w Charkowie.
W nauce ekonomii reprezentował kierunek historyczno-narodowy. Był profesorem ekonomii politycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, w latach 1899–1900 dziekan Wydziału Prawa tejże uczelni, a od 1908 do 1909 – rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Jeden z czołowych przywódców endecji, poseł na sejm krajowy galicyjski; poseł, a następnie senator w II Rzeczypospolitej, minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego w rządzie Wincentego Witosa (1923 r.).
Zwolennik tzw. szkoły historycznej w ekonomii, przyjmującej, że ludzkie działanie jest uwarunkowane sytuacją historyczną. Postulował wprowadzenie zasady interesu narodowego wyjaśniającej zjawiska gospodarcze, która zastąpi zasadę racjonalnego gospodarowania. Twierdził, że naród jest jednostką nadrzędną nad państwem; opowiadał się za umiarkowanym interwencjonizmem państwowym, polegającym na prowadzeniu narodowej polityki ekonomicznej. Postulował solidarność gospodarczą wszystkich warstw społecznych.