Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa moneta kolekcjonerska z serii „Wielcy Polscy Ekonomiści” do wygrania w Radiu Olsztyn

Dziś w audycji Bliższe Spotkania (9-14) będą do wygrania trzy srebrne monety kolekcjonerskie z serii NBP Wielcy Polscy Ekonomiści: Adam Krzyżanowski. Narodowy Bank Polski wprowadził monetę do obiegu 18 marca.

Adam Krzyżanowski (1873–1963) był polskim ekonomistą, prawnikiem, politykiem oraz wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niemal całe życie związany z Krakowem, udzielał się aktywnie w życiu społecznym, politycznym i naukowym. W okresie II Rzeczypospolitej dwukrotnie sprawował mandat posła na sejm z listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, z którego ostatecznie wystąpił na znak sprzeciwu wobec aresztowania posłów Centrolewu. Po wybuchu II wojny światowej Krzyżanowski został aresztowany przez Niemców w ramach akcji „Sonderaktion Krakau”, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Zwolniony na początku 1940 r., zaangażował się w tajne nauczanie. W 1945 r. został członkiem fasadowej Krajowej Rady Narodowej, a następnie posłem na Sejm Ustawodawczy z ramienia Stronnictwa Demokratycznego. Na kilka lat został usunięty z uczelni, działał jednak w Polskiej Akademii Umiejętności. Zmarł w 1963 r.

Krzyżanowski był liderem krakowskiej szkoły ekonomicznej, łączył liberalizm gospodarczy z konserwatywną postawą polityczną. Zajmował się szerokim spektrum zagadnień ekonomicznych, wśród których należy wymienić kwestie polityki gospodarczej, historię doktryn ekonomicznych, rolę i znaczenie pieniądza, analizy demograficzne czy podstawy skarbowości. Był typem myśliciela o dużym temperamencie, piszącym z zaangażowaniem i pasją. Podchodził z dystansem do zawiłych sporów teoretycznych, sprowadzając sztukę ekonomii do kilku zasadniczych prawd mających charakter zdroworozsądkowy. Bronił wolnego rynku i praw jednostki. Zachęcał do wytężonej pracy i oszczędzania, dostrzegając w nich środek prowadzący ku przysporzeniu Polsce kapitału, w którym upatrywał fundament rozwoju gospodarczego Polski po odzyskaniu nie-podległości w 1918 r.

Wśród głównych prac Krzyżanowskiego warto wymienić następujące dzieła: Pieniądz, Założenia ekonomiki, Nauka skarbowości, Pauperyzacja Polski współczesnej”.

Na rewersie monety znajdują się wizerunek Adama Krzyżanowskiego oraz daty jego urodzin i śmierci.

Na awersie widnieje cytat pochodzący z publikacji Źródła i symptomy wzbogacenia się nowoczesnych społeczeństw.

Wszystkie kolekcjonerskie monety są do nabycia w siedzibie Oddziału Okręgowego NBP w Olsztynie przy Alei Piłsudskiego 11/17 od poniedziałki do piątku od godziny 8 do godziny 14.

Kolejne monety z serii „Wielcy Polscy Ekonomiści” będą do wygrania w audycji Bliższe Spotkania (26 marca). Zapraszamy do słuchania.
Źródło: NBP/Grzegorz Jeż

Więcej w moneta, Wielcy Polscy Ekonomiści
Stanisław Głąbiński

2 lipca 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł: Wielcy polscy ekonomiści – Stanisław Głąbiński. Z  tej okazji...

Zamknij
RadioOlsztynTV