Karol Sacewicz: Polacy nie mają prawa się wstydzić, że w ciemną noc okupacji ratowano naszych sąsiadów
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przyznał, że powinniśmy być dumni z tej historii.
Dobrze, że został ustanowiony dzień, który nawiązuje do dnia masowego morderstwa popełnionego na rodzinie Ulmów, Polaków ratujących Żydów. Mówimy społeczności polskiej, ale i całemu światu. Polacy nie mają prawa się wstydzić, że w tą ciemną noc okupacji u nas ratowano naszych sąsiadów. Żydów, obywateli II RP, którzy się ukrywali przed niemiecką zagładą.
W rozmowie Marek Lewiński wrócił także do słów Jacka Czaputowicza, który wygłosił swoje expose jako minister spraw zagranicznych w ostatnią środę. Powiedział, że debata wokół ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej uświadomiła różnice pamięci historycznej Polaków i Żydów. Oświadczył też, że dbanie o prawdę historyczną, to także zachowanie miejsc pamięci o holocauście.
– Przypominamy, że niezbędnym warunkiem przeprowadzenia holocaustu było zniszczenie państwa polskiego. Jak długo ono istniało, tak długo broniło życia, bezpieczeństwa i wolności wszystkich obywateli. – mówił Jacek Czaputowicz.
Naczelnik olsztyńskiego IPN przyznał, że nie ma w zwyczaju komentować wystąpień polityków, jednak w przypadku expose ministra przyznał, że zgadza się z jego słowami. – W momencie kiedy istniała II Rzeczpospolita, pomimo różnych mankamentów prowadzonej przez nią polityki narodowościowej wobec mniejszości, to nie zagrażała im eksterminacja. Były chronione, miały swoje reprezentacje w sejmie, miały swoje szkoły, gminy.
To zapewniało państwo polskie. Kiedy doszło do agresji na Polskę (…) okazało się, że możliwości ochrony własnych obywateli są bardzo nikłe, de facto żadne. Co dopiero z obywatelami II Rzeczpospolitej innych narodowości, wobec których państwo niemieckie wyrażało się w sposób bardzo negatywny. Nastawiając się od początku na eksterminację narodu żydowskiego.
Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Karolem Sacewiczem
Redakcja: A. Podbielska