Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania, Region
Karol Karski o europośle, który chce pomóc zmienić władzę w Polsce: ta wypowiedź dyskwalifikuje go
W Porannych Pytaniach o hiszpańskim eurodeputowanym, który chce pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze oraz agresji Rosji wobec Ukrainy. Gościem Krzysztofa Kaszubskiego był eurodeputowany prof. Karol Karski.
Europoseł PiS z Warmii, Mazur i Podlasia prof. Karol Karski skrytykował wypowiedź hiszpańskiego europosła Estebana Gonzáleza Ponsa. Hiszpan powiedział, że trzeba pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski. Hiszpański poseł ma pokierować „misją Parlamentu Europejskiego ws. zbadania informacji nt. nielegalnego użycia szpiegowskiego oprogramowania Pegasus przeciwko politykom opozycji”.
W Radiu Olsztyn profesor Karol Karski określił tę wypowiedź jako oburzającą.
Ta wypowiedź dyskwalifikuje go. Nie jest bezstronnym przedstawicielem Unii Europejskiej. Który będzie cokolwiek badał. Jest osobą, która przyjeżdża z określoną tezą i określonym zamiarem. Instytucje unijne swego czasu rozsmakowały się w wymianie rządu w państwach członkowskich. Przypomnijmy sobie jak Niemcy, przy pomocy instytucji unijnych doprowadziły do wymiany rządu greckiego bez jakichkolwiek wyborów na sprzyjający sobie i swojej polityce.
Europoseł PiS dodał, że w podobny sposób jak w Grecji doszło do zmiany rządu we Włoszech.
Gość Porannych Pytań odniósł się także do konfliktu Rosji z Ukrainą. Eksperci oceniają, że zagrożenie rosyjskiej agresji jest coraz większe. Przy granicy z Ukrainą gromadzą się rosyjskie wojska. Sama Rosja zaprzecza planowanej inwazji.
Te eskalacja ma doprowadzić do całkowitego podporządkowania Ukrainy Rosji – powiedział w Radiu Olsztyn europoseł PiS z Warmii, Mazur i Podlasia. Europoseł podkreślił, że nie ma zgodności w Unii jaką politykę trzeba przyjąć wobec rosyjskiej agresji.
Niepokoi słaba reakcja Unii Europejskiej. Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa może działać tylko wtedy, kiedy wszystkie państwa członkowskie dadzą mu mandat. Potrzebny jest konsensus i wspólne stanowisko. Mamy jednocześnie do czynienia z bardzo prorosyjskimi zachowaniami Niemiec.
Prof. Karski podkreślił, że Niemcy blokują dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę. Przypomniał również wypowiedź byłego już szefa niemieckiej marynarki wojennej Kay-Achim Schoenbach, który powiedział „Półwysep Krymski już przepadł, nigdy nie wróci, to fakt”. W swojej wypowiedzi wiceadmirał domagał się także szacunku dla Władimira Putina. Po tym jak spadła na niego fala krytyki niemiecki wiceadmirał, dowódca marynarki wojennej, zrezygnował ze stanowiska.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy
PRZECZYTAJ TAKŻE
- O europejskim wsparciu dla regionów graniczących z Rosją na konferencji w Olsztynie
- Kolejny transport z pomocą dla Ukrainy. "Jedziemy z prezentami do domu dziecka"
- Tadeusz Baryła: Rosja liczy na to, że Europa przyzwyczai się do wojny w Ukrainie
- Europoseł z Warmii, Mazur i Podlasia opracuje ważny unijny raport