Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak znaleźć pierwszą pracę? Pomoże w tym Okręgowy Inspektorat Pracy

Fot. Okręgowy Inspektorat Pracy

W jakim wieku można podjąć pracę i co zrobić, by była to praca bezpieczna – tego można dowiedzieć się podczas kampanii Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie. Na plaży miejskiej stanął punkt informacyjny, gdzie można porozmawiać z ekspertami.

Pierwsza praca w wakacje? Taki plan na najbliższe tygodnie ma wielu młodych ludzi. W Olsztynie na plaży miejskiej Okręgowy Inspektorat Pracy zorganizował dla nich centrum informacyjne. Można się dowiedzieć, kto i na jakich warunkach może podjąć pracę przed osiągnięciem pełnoletności i co zrobić, żeby nie dać się oszukać podejmując dorywczą pracę. Chętnych do zarabiania w wakacje nie brakuje, niektórzy już podejmowali dorywczą pracę, dla innych to pierwsze doświadczenie.

Są oferty pracy, choć w tym roku jest ich trochę mniej. Są to oferty z branży gastronomicznej, lekka praca przy roznoszeniu ulotek, przy sprzątaniu, przy pomocy w biurach. Jeśli ktoś chce pracować, to na pewno ją znajdzie

– dodawała doradca zawodowy mobilnego centrum informacyjnego OHP Magda Płoskońska.

Dr Łukasz Sztych, Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie podkreśla, że kodeks pracy wyróżnia dwie grupy młodych ludzi. Pierwsza to osoby młodociane.

Ukończyły 15. rok życia, nie ukończyły zaś 18. roku życia. Takie osoby mogą być zatrudnione wyłącznie przy pracach lekkich. Może to być praca w gastronomii. Druga grupa pracowników to są dzieci. To osoby, które nie ukończyły 16. r. ż. One również mogą pracować, jednak wyłącznie w przypadku działalności artystycznej, sportowej, kulturalnej i reklamowej.

00:00 / 00:00

W każdym przypadku trzeba jednak pamiętać, że umowa z pracodawcą będzie gwarantowała wypłatę. Może to być umowa o pracę lub cywilno-prawna najlepiej na piśmie.

Punkt Okręgowego Inspektoratu Pracy na plaży miejskiej można odwiedzić do godziny 16. W sobotę będzie przy Placu Wolności w Węgorzewie, za tydzień w niedzielę w Iławie, a ostatnie spotkanie będzie 15 lipca w Mikołajkach.

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, kampania, Okręgowy Inspektorat Pracy
Upały w pracy. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Przepisy nie określają górnej granicy temperatury, powyżej której nie można wykonywać pracy. Pracodawcy powinni jednak w czasie upałów pamiętać, że mają dodatkowe obowiązki. Jak przypomniał dr...

Zamknij
RadioOlsztynTV