Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Upały w pracy. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Fot. www.fotolia.com

Przepisy nie określają górnej granicy temperatury, powyżej której nie można wykonywać pracy. Pracodawcy powinni jednak w czasie upałów pamiętać, że mają dodatkowe obowiązki.

Jak przypomniał dr Łukasz Sztych Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie, jeśli chodzi o pracowników na otwartej przestrzeni, jest obowiązek zapewnienia napojów przy temperaturze powyżej 25 stopni, natomiast w budynkach trzeba zapewnić wodę, jeśli na stanowisku pracy jest powyżej 28 stopni.

00:00 / 00:00

Musi to być odpowiednia ilość płynów. Pracodawcy powinni też zapewnić pracownikom przebywającym na zewnątrz miejsce, w którym mogliby schronić się przed słońcem i schłodzić.

Do Inspektoratu Pracy w Olsztynie corocznie wpływa kilkanaście skarg na pracodawców, którzy zapominają o swoich obowiązkach w czasie upałów. Jest to traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika i może być ukarane grzywną od tysiąca do 30 tys zł.

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, upał
Przed nami kolejny upalny dzień. Jest ostrzeżenie przed burzami w regionie

W całej Polsce obowiązują alerty pogodowe. Synoptycy ostrzegają przed upałami na Warmii i Mazurach. Będą im towarzyszyć burze z gradem. Po południu w kilku powiatach regionu...

Zamknij
RadioOlsztynTV