Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Jak zadbać o niszczejące zabytki? Ministerstwo kultury chce powołać nową instytucję
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało powołanie Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa. Za jej utworzenie ma odpowiadać Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, którego przedstawiciele przekonują, że to szansa m.in. dla Warmii i Mazur.
Agencja Rewitalizacji Dziedzictwa miałaby pomagać np. przy rewitalizacji całych zabytkowych kompleksów np. starych miast. W skrajnych przypadkach miałaby też prawo przejmowania zaniedbanych zabytków.
Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie sytuację, gdy np. zrujnowane dwory są przejmowane przez Agencję, czyszczona jest sytuacja własnościowa, obiekt jest odbudowywany, nadawana jest mu funkcja, a potem jest przekazywany samorządowi lub wystawiany na licytację
– mówi doktor Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
W zakresie rewitalizacji starych miast Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków zaangażował się już w projekt na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Wsparł badania archeologiczne w Braniewie, gdzie lokalny samorząd zmierza do odbudowania ratusza, a potem całego starego miasta.
Braniewo to jeden z przykładów sytuacji, w których mogłaby zaangażować się Agencja Rewitalizacji Dziedzictwa. Innych dużych obiektów na północy regionu, na które konieczne jest duże wsparcie, również nie brakuje.
Nasz Zespół Szkół Zawodowych, czyli byłe Hosianum jezuickie – piękny zabytkowy obiekt z pięknymi arkadami. Pieniężno – zabytkowy zamek, mury obronne, stary rynek w Pieniężnie. Grodzisko w miejscowości Pluty – to wprawdzie tylko pozostałości, ale warto je pokazać
– wymienia starosta braniewski Karol Motyka.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków prowadzi kampanię społeczną przekonującą o tym, że warto inwestować w zabytki. Zlecił też sondaż, który pokazał, że inwestowanie w zabytkowe obiekty popiera 87 procent Polaków.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy