Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak grać w siatkówkę na siedząco? Rozmowy o sukcesach sportowców niepełnosprawnych

Fot. Robert Szaj

Integracyjny Klub Sportowy „ATAK” Elbląg po raz kolejny został Mistrzem Polski w siatkówce na siedząco. IKS „ATAK” powstał w 1998 roku. Jest największym klubem dla osób niepełnosprawnych ruchowo w naszym województwie. Podstawowym celem działalności klubu jest rehabilitacja dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez sport.

Tomasz Woźny – Prezes IKS „ATAK” w Elblągu i Robert Szaj z Polskiej Fundacji Paraolimpijskiej, która od wielu lat promuje sport niepełnosprawnych byli gośćmi Agnieszki Lipczyńskiej.

A. Lipczyńska: Tytuł mistrza został zdobyty po raz trzynasty w 20-letniej historii klubu. Panie prezesie, to 20-lecie przypada w tym roku, jak udaje się utrzymać tak wysoki poziom przez tyle lat?

T. Woźny: Musieliśmy nad tym popracować z tego względu, że nasza drużyna w się starzeje, a my musieliśmy dobierać świeżej krwi. W siatkówce na siedząco nie jest to proste, bo to jest dosyć trudna dyscyplina jak na sport niepełnosprawnych. Ale to jest nasze oczko w głowie – zakładaliśmy nasz klub na podstawie siatkówki na siedząco, dlatego cały czas wzmacniamy go czołowymi zawodnikami i z Polski i z zagranicy. Przez ostatnie 10 lat zdobyliśmy dziewięć mistrzostw Polski.

R. Szaj: Tomek Woźny w ogóle jest bardzo zdeterminowanym i zawodnikiem, i prezesem. Jednak klub by nie istniał, gdyby nie żona Tomka, Aneta Rękas – Woźna. Znamy ją wszyscy sprzed 20-30 lat jako jedną z najwybitniejszych polskich panczenistek, która startowała na mistrzostwach Europy, mistrzostwach świata – była tam nawet czwarta. Wielokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski. To Aneta wspiera Tomka i razem ten klub ciągną. Wspólnie szukają tych wspaniałych zawodników, którzy później reprezentują Elbląg w Polsce i na świecie.

A. Lipczyńska: Siatkówka na siedząco jest typowo integracyjną dyscypliną. Tutaj grają pełno i niepełnosprawni?

T. Woźny: Dosłownie. Grają zawodnicy pełnosprawni – w mistrzostwach Polski, w pucharach Europy i pucharach świata mogą grać dwie osoby pełnosprawne i te osoby niekoniecznie muszą być najlepsze. Są to zawodnicy, którzy grają i grali w siatkówkę, ale to jest inna dyscyplina. Jednak jest dużo szybsza i każdy ma tutaj równe szanse, zarówno zawodnik sprawny jak i niepełnosprawny.

Siatkówka na siedząco – zasady gry są bardzo podobne do zasad piłki siatkowej z tym, że gra się szybciej i na siedząco. Boisko o wymiarach 6 metrów szerokości i 10 metrów długości przedzielone jest linią środkową. Nad linią środkową zawieszona jest siatka. Dla kobiet wysokość zawieszenia siatki wynosi 1,05 m, dla mężczyzn 1,15 m.

Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Woźnym i Robertem Szajem

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w niepełnosprawni, Tomasz Woźny, Robert Szaj
Osoby niepełnosprawne spotkały się w Olsztynku. „Chcemy po prostu normalnie żyć”

Dyskryminacja i bariery przestrzenne - to według osób niepełnosprawnych dwa najczęstsze problemy, z którymi spotykają się na co dzień. Podkreślają, że otoczenie zmienia się na lepsze,...

Zamknij
RadioOlsztynTV