Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Jak będą wyglądały ferie i święta w czasie pandemii koronawirusa?

Szkoły pozostaną zamknięte do Świąt Bożego Narodzenia

Szkoły pozostaną zamknięte do Świąt Bożego Narodzenia

Zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 23-24 grudnia. Podjęliśmy też decyzję o tym, że ferie będą skumulowane w jednym okresie – między początkiem stycznia, 4 stycznia, a 17-18 stycznia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Byliśmy nakłaniani przez niektórych ludzi, ośrodki, do otwarcia szkół. Jednak zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do (…) 23-24 grudnia. Następnie podjęliśmy decyzję o tym, że ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach, będą skumulowane w jednym okresie – między początkiem stycznia, 4 stycznia, to bodaj jest poniedziałek – a 17-18 stycznia – powiedział Mateusz Morawiecki na sobotniej konferencji prasowej.

Premier podkreślił, że ferie, zwykle rozłożone na różne województwa w różnym czasie po to, by ruch turystyczny w gospodarce był większy, w 2021 roku muszą być skumulowane w jednym czasie, aby ten ruch był jak najmniejszy.

By nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać, ani za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie, żeby siedzieć w domu, by przerwać łańcuch zakażeń, by ta mobilność była jak najmniejsza – powiedział szef rządu. Stwierdził że jest szansa, że około 18 stycznia będą pojawiały się już pierwsze dostawy szczepionek.

Ten horyzont właśnie jest potrzebny po to, by szybko przygotować dystrybucję i proces szczepień – dodał.

– Redukcja kontaktów społecznych w okresie świąt Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii. Dlatego pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się – poinformował.

Podczas konferencji prasowej premier był pytany, czy rząd planuje wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się podczas świąt Bożego Narodzenia. Szef rządu ocenił, że redukcja kontaktów społecznych w czasie świąt „jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii”.

Dlatego pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Dlatego już dzisiaj apeluję, żeby najlepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych ani w Austrii, ani we Włoszech, ani w Szwajcarii, ani również w Polsce – powiedział premier Morawiecki.

Zaznaczył jednocześnie, że rząd już zaproponował „szeroki pakiet wsparcia dla branż”. Wskazał, że „najbardziej poturbowane” przez drugą falę koronawirusa są branże: turystyczna, hotelarska i gastronomiczna.

– O te branże szczególnie zadbamy, ale wszystkich Polaków musimy dzisiaj poprosić, żeby nie planowali wyjazdów, dużych spotkań rodzinnych, bo wtedy dochodzi do tego mieszania się pomiędzy sobą ludzi i zwiększonego prawdopodobieństwa transmisji koronawirusa – dodał Mateusz Morawiecki.

Autor: Ł.Węglewski za PAP (S.Dąbkowska-Pożyczka / O.Zakolska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Boże Narodzenie, ferie, Mateusz Morawiecki, koronawirus
Premier Mateusz Morawiecki: Przed nami okres 100 dni solidarności

Wiele naszych przewidywań dotyczących koronawirusa było błędnych. Dzisiaj musimy wszyscy wymagać od siebie zdecydowanie więcej, przed nami okres 100 dni solidarności. Na jego końcu wysoce prawdopodobne,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV