Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

H. Kowalczyk zachęca rolników do zakładania grup producenckich. „Są bardzo istotne”

Fot. PAP/L. Szymański

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do zakładania grup i organizacji producenckich. – Dają one szanse na godziwy zbyt swoich produktów – mówił w audycji Forum Rolnika na antenie Polskiego Radia Olsztyn wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Grupa, przez pierwszych pięć lat funkcjonowania, może otrzymać pomoc finansową do 10% wartości przychodów netto.

Grupa producentów rolnych powstaje ze względu na rodzaj produktów rolnych, czyli może to być grupa producentów ziemniaka, rzepaku. Jeden rolnik może być w kilku grupach ze względu na rodzaj produktu. Łączenie w grupy producentów jest uzależnione od rodzaju produktu

– mówił na naszej antenie Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

00:00 / 00:00

Jesienią planowany jest ostatni nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach tego działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Można wtedy występować znacznie skuteczniej w negocjacjach ze sprzedawcami np. nawozów, środków ochrony roślin czy innych środków do produkcji. Więc to jest dodawanie wartości do swoich produktów, zarówno przy sprzedaży, jak i odejmowanie kosztów. Stąd grupy producenckie są bardzo istotne, jeśli chodzi o rolnictwo.

00:00 / 00:00

Jak dodaje wicepremier grupy producentów ułatwiają też zakupy.

Wiadomo, że w handlu każdy chce mieć dużą ilość towarów, jednolitą partię towarów. Jeden pojedynczy rolnik nie jest w stanie zaoferować tak dużych partii towarów, stąd grupa producencka powinna pełnić taką rolę scalającą towar oferowany do sprzedaży.

00:00 / 00:00

– Obecność w grupie pozwala na lepszy rozwój niż działalność indywidualna – przekonuje z kolei rolnik Wojciech Styburski, współzałożyciel wielu grup producentów rolnych.

Połączenie się z innymi rolnikami, dzielenie się wiedzą, dobrymi i złymi praktykami, czyli błędami, które popełnili, wpływa na rozwój gospodarstwa, ogranicza koszty produkcji, a także przyczynia się do osiągnięcia wyższych efektów produkcyjnych.

00:00 / 00:00

Dotychczas odbyło się 11 naborów wniosków o przyznanie pomocy na tworzenie takich grup. Kwotą ponad 427 mln zł wsparto 540 różnych podmiotów.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, rolnicy, Henryk Kowalczyk, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Ostatnia odsłona Bitwy Regionów. Koła Gospodyń Wiejskich spotkały się w Kurzętniku

W Kurzętniku była ostatnia odsłona tegorocznej powiatowej rywalizacji Kół Gospodyń Wiejskich. Do Bitwy Regionów tym razem stanęło 17 kół z powiatów nowomiejskiego i działdowskiego. Wszystkie przygotowały...

Zamknij
RadioOlsztynTV