H. Kowalczyk zachęca rolników do zakładania grup producenckich. „Są bardzo istotne”
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do zakładania grup i organizacji producenckich. – Dają one szanse na godziwy zbyt swoich produktów – mówił w audycji Forum Rolnika na antenie Polskiego Radia Olsztyn wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
Grupa, przez pierwszych pięć lat funkcjonowania, może otrzymać pomoc finansową do 10% wartości przychodów netto.
Grupa producentów rolnych powstaje ze względu na rodzaj produktów rolnych, czyli może to być grupa producentów ziemniaka, rzepaku. Jeden rolnik może być w kilku grupach ze względu na rodzaj produktu. Łączenie w grupy producentów jest uzależnione od rodzaju produktu
– mówił na naszej antenie Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Jesienią planowany jest ostatni nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach tego działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Można wtedy występować znacznie skuteczniej w negocjacjach ze sprzedawcami np. nawozów, środków ochrony roślin czy innych środków do produkcji. Więc to jest dodawanie wartości do swoich produktów, zarówno przy sprzedaży, jak i odejmowanie kosztów. Stąd grupy producenckie są bardzo istotne, jeśli chodzi o rolnictwo.
Jak dodaje wicepremier grupy producentów ułatwiają też zakupy.
Wiadomo, że w handlu każdy chce mieć dużą ilość towarów, jednolitą partię towarów. Jeden pojedynczy rolnik nie jest w stanie zaoferować tak dużych partii towarów, stąd grupa producencka powinna pełnić taką rolę scalającą towar oferowany do sprzedaży.
– Obecność w grupie pozwala na lepszy rozwój niż działalność indywidualna – przekonuje z kolei rolnik Wojciech Styburski, współzałożyciel wielu grup producentów rolnych.
Połączenie się z innymi rolnikami, dzielenie się wiedzą, dobrymi i złymi praktykami, czyli błędami, które popełnili, wpływa na rozwój gospodarstwa, ogranicza koszty produkcji, a także przyczynia się do osiągnięcia wyższych efektów produkcyjnych.
Dotychczas odbyło się 11 naborów wniosków o przyznanie pomocy na tworzenie takich grup. Kwotą ponad 427 mln zł wsparto 540 różnych podmiotów.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski