Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
W służbie ludziom od 80 lat. Strażacki jubileusz w Olsztynie

Fot. M. Kwiatkowska
W Olsztynie odbyły się uroczyste obchody 80-lecia działalności straży pożarnej na Warmii i Mazurach. Wydarzenie stało się okazją do przypomnienia bogatej historii służby, która tuż po wojnie budowała zręby pożarnictwa w regionie.
Obchody stały się również okazją do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi dziś mierzą się jednostki ochotniczej straży pożarnej.
To właśnie strażacy ochotnicy kładli podwaliny pod całe pożarnictwo. Po wojnie to oni podejmowali pierwsze działania na Warmii i Mazurach
– przypominał Grzegorz Matczyński ze Związku Ochotniczej Straży Pożarnej. Dodał również, że do 1940 roku istniał Związek Straży Pożarnych, który łączył zarówno ochotnicze, jak i zawodowe formacje. Późniejsze dekady przyniosły wyraźne rozdzielenie tych struktur i rozwój zawodowej straży pożarnej.
Podczas obchodów zaprezentowano publikację autorstwa dr. Władysława Świeczkowskiego, poświęconą historii straży pożarnej w dawnym województwie olsztyńskim. To cenna pozycja dokumentująca lokalne tradycje i rozwój służb ratowniczych w regionie.
Jednym z najczęściej podnoszonych dziś problemów jest brak kadry w jednostkach OSP. Część z nich została już rozwiązana lub połączona z sąsiednimi, co jak przyznał Mirosław Brokos, prezes OSP w Olsztynku, jest trudnym, ale przejściowym zjawiskiem. – Jest dużo młodzieży, która wyjeżdża. Jest z tym problem, będzie to przejściowe. W tej chwili, tak jak wszędzie, mamy problem z kadrami – zaznaczył.
Nadzieją na przyszłość są młodzieżowe drużyny pożarnicze, które zdaniem senatora Gustawa Marka Brzezina, prezesa zarządu wojewódzkiego Związku OSP, stają się coraz bardziej aktywne.
To u nich widać progres rozwoju w ostatnich czasach. Są bardzo wspierani przez związek i Państwową Straż Pożarną. To są treningi, obozy, zajęcia, które często mają charakter zabawowy
– mówił Brzezin.
Ważnym akcentem obchodów była również refleksja nad przyszłością całego systemu ratownictwa w Polsce. Nadbrygadier Michał Kamieniecki, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej przypomniał, że w tym roku mija 30 lat od utworzenia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który dziś uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. – Rozpoczynamy tworzenie nowego systemu ochrony ludności. To będzie dla straży największe wyzwanie w najbliższych latach – podkreślił.
Jubileusz 80-lecia to nie tylko święto, ale także czas podsumowań i planowania przyszłości. Straż pożarna, zarówno zawodowa, jak i ochotnicza, pozostaje jednym z fundamentów bezpieczeństwa lokalnych społeczności.
Posłuchaj wypowiedzi

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska
Autor: M. Kwiatkowska/Ł. Sadlak