Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gietrzwałd świętuje jubileusz powstania. Z tej okazji powstały unikatowe malowidła

Fot. Fb Urząd Gminy w Gietrzwałdzie

Dziś mija dokładnie 670 lat od lokowania wsi Gietrzwałd. Znana w całej Polsce podolsztyńska wieś rozpoczyna obchody swojego jubileuszu. Jakie wydarzenia czekają mieszkańców i turystów?

Obchody jubileuszu rozpoczęła uroczysta sesja Rady Gminy Gietrzwałd. Kolejne wydarzenia będą już związane z turystycznym charakterem wsi i jej wyjątkową historią – w sobotę 28 maja wystartuje przemarsz szlakiem św. Jakuba. Trasa wyznaczona jest z Centrum Świętego Jakuba w Olsztynie do samego Gietrzwałdu. Z okazji 670. urodzin wsi na tę trasę ma ruszyć 67 piechurów.

Dzień później, 29 maja, zaplanowano główne obchody podczas festynu rodzinnego. Zaplanowano m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz wspólne zdjęcie mieszkańców, olimpiadę sportową dla rodzin oraz kiermasz.

Z okazji jubileuszu w Gietrzwałdzie jest też nowa atrakcja – na trzech stodołach powstały malowidła nazywane deskalami. – Są to obrazy przeniesione ze starych fotografii z życia mieszkańców wsi – mówi Izabela Karpińska ze społecznego komitetu obchodów jubileuszu Gietrzwałdu.

Mimo tego, że każdy z nich jest inny, to na wszystkich występują dzieci, którymi my kiedyś byliśmy, jeździliśmy do swoich dziadków. Dziecko ze starej fotografii jest taką alegorią nas samych z dzieciństwa i naszych dziadków. Nie tylko wnoszą świeżość i radość do Gietrzwałdu, ale tworzą też nić pokoleniową pomiędzy tym, co było kiedyś, a tym, co jest teraz.

00:00 / 00:00

Autorem deskali jest Arkadiusz Andrejkow, który otrzymał stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego na realizację projektu „Cichy Memoriał”. Jego prace, które nazywa deskalami, można podziwiać głównie na Podkarpaciu, teraz także w Gietrzwałdzie.

Malowidła wzbudzają bardzo duże zainteresowanie mieszkańców i odwiedzających.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Fot. Fb Urząd Gminy w Gietrzwałdzie

Fot. Fb Urząd Gminy w Gietrzwałdzie

Fot. Fb Urząd Gminy w Gietrzwałdzie

Fot. Fb Urząd Gminy w Gietrzwałdzie

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, malowidła, jubileusz, obchody, festyn rodzinny, świętowanie, lokowanie wsi, deskale
Dni Rodziny w Ełku. Miasto przygotowało aż 180 wydarzeń

Rozpoczęły się ełckie obchody Dni Rodziny. W tym roku przebiegają pod hasłem „Rodzina z wartościami to silna rodzina”. Miejskie instytucje, parafie, placówki oświatowe i stowarzyszenia przygotowały...

Zamknij
RadioOlsztynTV