Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Gietrzwałd świętuje jubileusz powstania. Z tej okazji powstały unikatowe malowidła
Dziś mija dokładnie 670 lat od lokowania wsi Gietrzwałd. Znana w całej Polsce podolsztyńska wieś rozpoczyna obchody swojego jubileuszu. Jakie wydarzenia czekają mieszkańców i turystów?
Obchody jubileuszu rozpoczęła uroczysta sesja Rady Gminy Gietrzwałd. Kolejne wydarzenia będą już związane z turystycznym charakterem wsi i jej wyjątkową historią – w sobotę 28 maja wystartuje przemarsz szlakiem św. Jakuba. Trasa wyznaczona jest z Centrum Świętego Jakuba w Olsztynie do samego Gietrzwałdu. Z okazji 670. urodzin wsi na tę trasę ma ruszyć 67 piechurów.
Dzień później, 29 maja, zaplanowano główne obchody podczas festynu rodzinnego. Zaplanowano m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz wspólne zdjęcie mieszkańców, olimpiadę sportową dla rodzin oraz kiermasz.
Z okazji jubileuszu w Gietrzwałdzie jest też nowa atrakcja – na trzech stodołach powstały malowidła nazywane deskalami. – Są to obrazy przeniesione ze starych fotografii z życia mieszkańców wsi – mówi Izabela Karpińska ze społecznego komitetu obchodów jubileuszu Gietrzwałdu.
Mimo tego, że każdy z nich jest inny, to na wszystkich występują dzieci, którymi my kiedyś byliśmy, jeździliśmy do swoich dziadków. Dziecko ze starej fotografii jest taką alegorią nas samych z dzieciństwa i naszych dziadków. Nie tylko wnoszą świeżość i radość do Gietrzwałdu, ale tworzą też nić pokoleniową pomiędzy tym, co było kiedyś, a tym, co jest teraz.
Autorem deskali jest Arkadiusz Andrejkow, który otrzymał stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego na realizację projektu „Cichy Memoriał”. Jego prace, które nazywa deskalami, można podziwiać głównie na Podkarpaciu, teraz także w Gietrzwałdzie.
Malowidła wzbudzają bardzo duże zainteresowanie mieszkańców i odwiedzających.
Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski