Aktualności, Aplikacja mobilna
Dziś świętujemy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. „To ważny element pamięci zbiorowej”
Mija 229 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku w regionie oficjalne uroczystości będą miały charakter symboliczny. Większość mieszkańców, ze względu na obowiązujące obostrzenia, nie będzie w nich mogła uczestniczyć.
Według historyka prof. Henryka Samsonowicza, Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Jego zdaniem, Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3 maja 1791 r. oraz 11 listopada 1918 r. i 4 czerwca 1989 r. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja odbiło się szerokim echem w całej Europie.
Po 3 maja Stanisław August przeżywał okres swej największej popularności, autentycznego uwielbienia dla „ojca ojczyzny”, a także poklasku oświeconej Europy, gdzie jedynie w radykalnych kołach rewolucji francuskiej dezaprobowano „monarchizm” Konstytucji 3 Maja
– pisze historyk prof. Jerzy Michalski, autor biografii Stanisława Augusta („Stanisław August Poniatowski”).
W tym roku na Warmii i Mazurach obchody rozpoczną się mszą świętą w katedrze św. Jakuba o godzinie 11. Po nabożeństwie wojewoda złoży kwiaty pod Kolumną Orła Białego na placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie. Ze względów bezpieczeństwa we mszy w katedrze może uczestniczyć do stu osób.
Samorządowcy zachęcają mieszkańców, by z okazji państwowych świąt wywiesili flagi. Nie zabraknie też wydarzeń w internecie. Propozycje wspólnego i artystycznego świętowania mają m.in. galeria BWA i Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, a także Muzeum Historyczne w Ełku oraz Ełckie Centrum Kultury.
Redakcja: A. Dybcio za PAP/A. Skrago